Cafer Iyani Bey'in Tarih-i Gazi Hasan Paşa (Cihadname-i Hasan Paşa) adlı eserinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Cafer Iyani Bey's study named Gazi Hasan Pasha (Cihadname-i Hasan Pasha) transcription and evaluation
- Tez No: 448709
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NURİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Cafer Iyani Bey tarafından, Tiryaki Hasan Paşa daha hayatta iken, kaleme alınan“Tarihi Gazi Hasan Paşa”ya da“Cihadname-i Hasan Paşa”adlı yazma eser, Tiryaki Hasan Paşa'nın savaşlarını (1577-1606)sanatlı bir üslupla anlatmaktadır. Tiryaki Hasan Paşa'nın Divan Baş Defterdarı görevinde de bulunmuş olan Iyani Bey, eserini sağlam bir cümle yapısı ve edebi bir üslup ile ortaya koymuştur. Tarihimizde Kanije Savunması olarak yer edinen ve askeri savunma taktiği ile ünlenen Hasan Paşa'nın gazalarını anlatan bu eserin transkripsiyonunun yanı sıra, günümüz Türkçe'sine çevirisi yapılarak, meclisler halindeki eserin değerlendirilmesine yer verilmiş, askeri-strateji açıdan Tiryaki Hasan Paşa'nın karakter tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The handwritten manuscript“Historic Gazi Hasan Pasha”or“Cihadname-i Hasan Pasha”written out by Cafer Iyani Bey, while Tiryaki Hasan Pasha was alive, relates Hasan Pasha's wars (1577-1606) in a great artistic style. Iyani Bey, who also had a duty as the head of the Financial Department of the State and served for Tiryaki Hasan Pasha, put forward his study in a well-built sentence structure and literary style known as“Kanije Defence”in our history. The study, which tells Hasan Pasha's wars that are well-known in terms of military defence strategies and was translated into actual Turkish, includes the content of the examined study, which is in chapters, and Tirkayi Hasan Pasha's character analysis in terms of military strategy.