Yeşil yıldızlı konaklama işletmelerinde kalan turistlerin algılarına yönelik bir araştırma: Muğla ili örneği
A resarch on the perceptions of the tourists accomodating at the green star lodging businesses: The case of Mugla province
  1. Tez No: 448710
  2. Yazar: YASEMİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, sürdürülebilir turizm kapsamında, çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan çevreye duyarlılık kampanyası özelinde Muğla İlindeki yeşil yıldızlı konaklama işletmelerinde kalan turistlerin algılarıdır. Çalışmada temel amaç, yeşil yıldızlı konaklama işletmelerinde kalan turistlerin yeşil yıldızlı işletmelere yönelik çevresel algılarının belirlenmesidir. Araştırma Muğla ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren yeşil yıldızlı konaklama işletmeleri araştırma kapsamına alınmıştır. Veri toplama sürecinde Muğla İlindeki yeşil yıldızlı konaklama işletmelerinde kalan turistlerle kolayda örnekleme yöntemiyle yüz yüze anket uygulanarak toplamda 27 konaklama işletmesinden 852 anket elde edilmiştir. Anketler SPSS 23.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Yeşil yıldızlı konaklama işletmelerinde kalan turistlerin çevresel algılarının hangi gruplar arasında daha ön planda olduğu tespit edilmesi amacıyla turistlerin demografik ve betimleyici bilgileri ile genel çevresel algıları arasında bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla değişkenler arasında karşılaştırma analizleri (t testi, varyans analizi) yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların cinsiyet, medeni durum, gibi değişkenleri ile çevresel algıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Bununla birlikte katılımcıların yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, daha önce yeşil yıldızlı konaklama işletmesinde kalma durumu, uyruğu, mesleği ve seyahat amacı gibi değişkenleri ile çevresel algıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Buradan turistlerin yeşil karakterlerinin yeşil yıldızlı konaklama işletmelerini tercihinde etkili olduğu sonucuna varabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the perceptions of tourists accommodating at“Green Star”lodging businesses in Muğla Province where environmental awareness campaign, in the basis of sustainable tourism, applied by the Ministry of Culture and Tourism for protecting environment, developing environmental conscious, encouraging and supporting touristic facilities' positive contributions to the environment. Essentially the focus is to determine the environmental perceptions of tourists staying in green star lodging businesses. The research conducted in green star facilities in Mugla Province. During data collecting process, tourists accommodating at green star facilities in Muğla province were interviewed via face to face and 852 surveys were obtained from 27 facilities. The surveys were analyzed with SPSS 23.0 packet software. The environmental perceptions of tourist stayed in green star lodging businesses were analysed and the differences were sought between groups by conducting comparative tests (t test and analysis of variance). Due to the findings, statistically no meaningful differences were found between groups on gender and marital status of perception. Meaningful differences were found on ages, educational level, income level, green-hotel experience, nationality, occupation and travelling goal. It can be concluded that tourists prefer green-star hotels because of their green characteristic.