Kalp yetersizliği tanısı konmuş hastalarda anemi,tiroid fonksiyon bozuklukları,depresif semptomlar, böbrek ve elektrolit fonksiyon bozukluklarının yaygınlığı ve bu faktörlerin yaşam kalitesi üzerine etkileri
Prevalence of anemia, thyroid dysfunction, depressive symptoms, renal and electrolyte abnormalities and impact of these factors on quality of life in patients with diagnosis of heart failure
- Tez No: 448746
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKSUN EBİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kalp yetersizliği sık görülen ve hayat kalitesini bozan bir sendromdur. Tedavideki uyumsuzluklar, hastalığa eşlik eden anemi, böbrek fonksiyon bozuklukları, tiroid fonksiyon bozuklukları gibi nedenlerden dolayı hastaların yaşam kaliteleri bozulmaktadır. Her geçen gün daha fazla sayıda hasta hastaneye yatırılarak tedaviye ihtiyaç duymaktadırlar. Çalışmamızda kalp yetersizliği olan hastaların yaşam kalitelerini değerlendirmek ve hastaları dekompanze eden başlıca nedenlerin yaşam kalitesine etkilerini göstermeyi amaçladık. Çalışmaya 18 yaş üzeri kalp yetersizliği tanısı almış 101 hasta dahil edildi.Hastaların ejeksiyon fraksiyonu, risk faktörleri,hematolojik ve biyokimyasal laboratuar değerleri değerlendirildi.Bütün hastaların yazılı onamları alındıktan sonra hastalara Beck depreseyon ölçeği ve kısa form 36 (SF36) yaşam kalitesi değerlendirme anketi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Prevalence of anemia, thyroid dysfunction, depressive symptoms, renal and electrolyte abnormalities and impact of these factors on quality of life in patients with diagnosis of heart failure Heart failure is a prevalent syndrome which impairs quality of life. The patients' quality of life is impaired due to causes such as uncompliances to therapy , accompanying anemia, renal dysfunction, thyroid dysfunction. Each day more patients need to be hospitalized for treatment. In our study we aimed to assess life quality of heart failure patients and show the impact of main decompensating factors on quality of life. One hundred and one patients with diagnosis of heart failure who are older than 18 years were included in the study. Ejection fraction, risk factors, haemotological and biochemical profiles of patients were assessed. After obtaining written informed consent Beck Depression Scale and short form 36 (SF36) quality of life questionnaires were applied.