Kliniğimizde tedavi gören ani işitme kayıplarında uygulanan tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evalution of treatment results carried on sudden hearing loss patients in OUR clinic
- Tez No: 448745
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ani işitme kaybı (AİK) üç gün içinde veya daha kısa zamanda aniden gelişen, en az üç frekansı tutan, en az 30 dB ve üzerindeki sensörinöral işitme kaybıdır. AİK etiyolojisi için birçok faktör suçlanmıştır ama kesin bir neden bulunamamıştır. Tedavisi ile ilgili ortak uygulanan bir protokol mevcut değildir. Bu çalışmada ani işitme kayıplı olguların tedavi sonuçları ve bu sonuçları etkileyen prognostik faktörler incelenmiştir. AİK tanısı ile 2011- 2014 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'na başvuran 65 olgu 68 kulak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların ayrıntılı hikayesi alındı. Rutin kulak burun boğaz (KBB) muayenesi ve ayrıntılı laboratuvar incelemeleri yapıldı. Tüm olguların odyolojik değerlendirmeleri yapıldı. Radyolojik olarak kranial magnetik rezonans görüntüleme (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) çekildi. Tedavide tüm hastalara steroid, vazodilatatör ilaç (betahistin) ve B vitamini verildi. Bir hafta içinde başvuran olguların tedavilerine valasiklovir eklendi. 5 gün içerisinde odyolojik olarak belirgin iyileşme göstermeyen hastaların tedavisine onam vermeleri halinde sistemik steroid tedavisinin yanına gün aşırı intratimpanik 250 mg prednol eklenerek salvage tedavisi uygulandı. Bu çalışmada olguların hikaye bilgileri, klinik bulguları, işitme kaybının derecesi ve odyolojik konfigürasyonları, olguların tedaviye başlanma süresi, işitme kaybının derecesi, vertigo, tinnitus ve AİK netlik dereceleri ve bu faktörlerin prognoz üzerine olan etkileri incelendi. Bu çalışmada olguların 31'si erkek 34'i bayan idi. Yaş aralığı 12-75 arasında idi (ortalama 44.2). Oniki (%17.6) olguda hafif, 23 (%33.8) olguda orta, 24 (%35.3) olguda ileri ve 9 (%13.2) olguda çok ileri AİK tespit edildi. Tedaviye başlama süreleri açısından erken tedaviye başlanan olgularda, tedaviye iyi yanıt açısından istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar alındı (p≤0.05). AİK'li olgularda işitme kaybı şiddeti ve tedaviye iyi yanıt açısından istatistiksel olarak anlamı sonuç alındı (p≤0.05). Tinnitus, vertigo ve aik netlik derecesi açısından AİK'li olgularda prognostik bir faktör olarak anlamlı sonuçlar elde edilemedi (p≤0.05). Tedaviye başlama süresi ve AİK derecesi; AİK'li olgularda anlamlı prognostik faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Sudden hearing loss (SHL) is a sensorional hearing loss that develops suddenly in three days or less than this, keeps minimum three frequency and minimum 30 dB and more. For SHL etiology, many factors have been accused but an accurate reason has not been found yet. There is no common protocol applied for its therapy. In this study, the results of therapy of patients with sudden hearing loss and prognostic factors that affect these results were analysed. 65 patients and 68 ears which applied Kırıkkale University Faculty of Medicine E.N.T. Department with sudden hearing loss diagnosis between the years 2011-2014 were included in the research. The detailed history of all patients were obtained. Rutin ear nose and throat (ENT) examinations and detailed laboratory analysis were made. Audiological examinations of all patients were made. Radiologically cranial magnetic resonance imaging (MRI) and computerized tomography (CT) were made. In therapy, steroid, vazodilatator medicines(betahistin) and vitamin B were given to all patients. Within one week of SHL, valacyclovir was added to the theraphies of applied patients. In this research, the story information of patient, clinical findings, the degree of hearing loss and audiological configurations, patients's times of beginning to therapy,vertigo, tinnitus and the effects of these factors on prognosis were analysed. In this research, 31 of patients were male and 34 of them were female. Age range was 12 to 75. (mean 44.2) In 12 (17.6%) patient light, in 23 (33.8%) phenomenon middle, in 24 (35.3%) patients severe and in 9 (13.2%) patients extremely severe sudden hearing loss were determined. As for the time of starting to therapy, in patients who started therapy early statically meaningful results were taken in terms of replying to the theraphy. In patients with SHL, statically meaningful results were gained in terms of intensity of the hearing loss and replying to the therapy. İntratimpanic 250mg steroid injection as salvage therapy was added to patients who came in one week after SHL, got steroid therapy for five days but couldn't get enough hearing acquisition during their steroid therapy by getting their informed consent. İn terms of tinnitus, audiological configuration and clerity degree of SHL, no meaningful results were acquired as prognostic factors in the patients with SHL. Time of starting therapy and degree of SHL are significant prognostic factor in SHL .