Otizmli çocuklara yaptırılan fiziksel aktivite programlarının karakteristik davranışlarına etkilerinin belirlenmesi
The effects of physical activity programs for autistic children on their characteristic behavior
- Tez No: 448761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TURGAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Otizm, yaygın gelişimsel bozukluklardan bir tanesi olup, hayat boyu devam eden bir bozukluktur. Geçmişten günümüze kadar yapılan araştırmalarda her hangi bir tedavisi bulunamamıştır. Bu araştırmada, otizm tanısına sahip çocukların 8 hafta boyunca uygulanan fiziksel aktivite egzersizleri ile karakteristik otistik davranışlarının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçtan yola çıkarak, 8 hafta boyunca düzenli olarak uygulanan fiziksel aktivite egzersizlerinin otizmli çocukların karakteristik davranışlarının iyileştirilmesinde olumlu bir etki oluşturacağı hipotezi ortaya konmuştur. Araştırmaya 8-12 yaş arası otizm tanısına sahip 3 erkek-2 kız olmak üzere toplamda 5 denek aile onayları alındıktan sonra gönüllü olarak katılmıştır. Tüm deneklerin yaş ortalamaları 10±2 yaş, boy ortalamaları 137,6±11,82 cm, vücut ağırlığı ortalamaları ise 34,92±9,00 kg olarak hesaplandı. Araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan 13 değişik yöntem ile çocukların karakteristik otistik davranışları Go Pro hero+3 Action kamera ile görüntüler kaydedilerek ön test ve son test değerlerine ulaşılmıştır. Araştırma grubu, fiziksel aktivite programını spor salonunda bir denek-bir antrenör olacak şekilde; haftanın 6 günü 45+45 dakikadan 2'şer ders saati olmak üzere 09.00 ve 19.00 saatleri arasında uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Autism is a developmental disability that lasts throughout lifelong. From past to present, research studies haven't found out any treatment for autism. The aim of this study was to investigation of the effects of physical activity programs for autistic children' characteristics behaviour. From this point view the hypothesis put forward the physical activity exercises which was applied for 8 weeks would have positive effects on the improvement of autistic children's characteristic behaviors. Totally five children who had autistic diognosed (3 boys and 2 girls; mean age 10±2 yrs; mean height 137,6±11.82 cm; mean mass 34.92±9.00 kg) were participated to this research voluntarily after confirmation to be taken from their families. For characteristic autistism behaviors, 13 different methods developed by researcher and recorded by Go Pro hero+3 camera displays and evaluated as pre-test and post-test values. Subjects were applied to the physical activity programs at the gym like a subject to be a tranier. Exercises were applied between the hours at 09.00 and 19.00 as 2 sessions, 45+45 minutes and 6 days of the week.