Travma tahtasına bağlı oluşan basınç ve buna bağlı oluşan ağrının değerlendirilmesi ve azaltılmasına yönelik uygulanan visco elastik desteğin fizyomekanik sonuçları
Analyzing and reducing the pressure and pain according to trauma board: Physio mechanical work
- Tez No: 448763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Travma tahtası major travma olgularının hepsinde rutin olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız travma tahtasına bağlı oluşan rahatsızlık hissi ve bası ağrısının azaltılmasına yönelik mevcut bulunan travma tahtasının visco elastik destek ile desteklenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, çalışma dahil edilme kriterlerine uyan 20 adet gönüllü ile yapılmıştır. Prospektif bir çalışma olarak planlanmıştır. Birinci aşamada gönüllüler Gülhane Askeri Tıp Akademisi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı' nda visco elastik ile destekli standart travma tahtası ve desteksiz standart travma tahtasına 5 dakika süre ile supin pozisyonda yatırılmıştır. Gönüllülerin basınç ölçüm bezi (xsensör marka) ile occipital, scapular ve sacral bölge basınçları mm/ hg (civa) cinsinden ölçülmüştür. Yani her iki yüzeydeki birim alan başına düşen cilt üzerindeki basınç ölçmüştür. İkinci aşamada ise 60' ar dakikalık iki bölüm halinde standart travma tahtası ve visco elastik destekli travma tahtası üzerinde supin pozisyonda yatırılmıştır. Bu iki bölümün ilk 10 dakikası ambulans içerisinde geçmiştir. Sonraki 50 dakika boyunca aynı supin pozisyonda yatmaya devam edilmiştir. İlk 10 dakikanın ambulans içerisinde geçmesinin sebebi olay anını simüle etmek içindir. Ağrının değerlendirilmesi için 10, 15, 30, 45 ve 60. dakikalarda VAS kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Spinal backboard is routinely used in all major trauma cases. In this study, we aim to reduce discomfort and pressure pain, via enhancing the spinal backboard with viscoelastic support. Materials and Method: The inclusion criteria of this prospective study made eligible 20 volunteers. The first stage of the study was conducted in the Physical Therapy and Rehabilitation Department at Gulhane Military Medical Academy, the volunteers were asked to lie in the supine position on standard backboards with and without viscoelastic support for 5 minutes each. Occipital, scapular and sacral pressures were measured via pressure gauge matt (XSensor ®) as mm/Hg, in order to compare pressures per minute of both surface area of supported and supportless backboards. The second phase was composed of two periods of 60 minutes during while the volunteers lied supine on standard backboards with viscoelastic support and without viscoelastic support. The first 10 minutes of each periods took place in a moving ambulance, the volunteers stayed lying in the same supine position for the next 50 minutes in order to simulate real postaccident events. For evaluation of pain 10, 15, 30, 45 and 60 minutes VAS was used.