Atriyal septal defekt onarımı yapılan hastalarda konvansiyonel mediyan sternotomi ile sağ torakotominin karşılaştırılması
- Tez No: 448764
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP EYİLETEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Farklı cerrahi stratejilerle gerçekleşltirilen atriyal septal defekt onarımının klinik sonuçları karşılaştırıldı. Hastalar ve Yöntem: 2010-2016 yılları arasında atriyal septal defekt onarımı için konvansiyonel sternotomi (n=94) ve torakotomi (n=72) yaklaşımıyla ameliyat edilen 166 hastanın verileri geriye dönük olarak değerlendirildi. Bulgular: Bütün hastalar İzole sekundum tip ASD tanısıyla opere edildi.117 hasta primer olarak kapatılırken 49 hasta yama ile kapatıldı. Her iki grup arasında kardiyopulmoner bypass zamanı, kros klemp zamanı, ve total operasyon süresi açısından anlamlı fark saptanmadı. Torakotomi yapılan gruptaki hastaların daha az inotropik destek ve daha az analjezik tedavi ihtiyacı gösterdikleri saptandı. Mortalite saptanmaz iken rezidüel Şant'da hiç bir hastada görülmedi. Komplikasyon açısından her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. (p>0,05). Sonuç: Bulgularımız, torakotominin yalnızca olumlu kozmetik sonuçları nedeniyle değil, hasta iyileşmesine olan katkısıyla da atriyal septal defektlerin onarımında ilk sıralarda tercih edilecek bir yöntem olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Background : We evaluated the clinical results of different surgical strategies for atrial septal defect closure. Methods:Between 2010 and 2016, a total of 166 patients underwent conventional sternotomy (n=94) or thoracotomy (n=72) for all types of atrial septal defects. Results: All of the patients were diagnosed with secundum type ASD. 117(%70) patients underwent primary repair while 49(%30) patients had repairment with patch. There were no statistically significant differences in cardiopulmonary bypass time (p = 0.11), aortic cross-clamp time (p = 0.10), and total operation time (p = 0.10) between the two groups. There were no early deaths no cosmetic problems. Compared with the sternotomy group, patients who received thoracotomy were mobilized earlier, required less analgesic therapy, and had a shorter intensive care unit stay and hospitalization. There were no residual shunt. Complications rate were not significantly different. (p>0,05). Conclusion: Our results suggest that thoracotomy may be a highly preferred approach in closure of atrial septal defects due to its favorable cosmetic results and a more rapid patient recovery.