Soldan sağa şantlı konjenital kalp hastalığı olan çocuk hastalarda baş ağrısı ve migren sıklığı
The frequency of headache and migraine in the children patients having congenital heart disease with left to right shunt
  1. Tez No: 478190
  2. Yazar: SELİME TELEKE KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER İBRAHİM DAİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Baş ağrısı, çocukluk yaş grubunun sık karşılaşılan yakınmalarından birisi olup kafatası içinde veya dışında yer alan ağrıya duyarlı oluşumların değişik nedenlerle etkilenmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Baş ağrısı, okul çağı çocuklarında okula devam durumunu ve okul başarısını önemli ölçüde etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Baş ağrısının çocuğun okul başarısı, hafıza, kişilik, kişiler arası ilişkiler ve okula devam durumu üzerine olan etki düzeyi baş ağrısının etiyolojisi, sıklığı ve şiddetine bağlıdır. Baş ağrısı etiyolojik nedenleri arasında konjenital kalp hastalıkları da bulunmaktadır. Çocukluk çağında baş ağrısının en sık nedeninin migren olduğu bilinmektedir. En sık rastlanan migren, aurasız migren formudur. Son yıllarda özellikle erişkinlerde yapılan çalışmalarda sağdan sola şant sıklığı ile migren hastalığı arasında ve daha çok auralı migren formu ile yakın ilişki tespit edilmiştir ancak veriler yetersizdir. Ayrıca asiyanotik kalp hastalarında predominant olarak sol sağ şant mevcut olmakla birlikte genelde iki yönlü akım mevcuttur. Bu hastalarda da migren görülme prevalansı yüksek orandadadır. Bu nedenle migrenin asiyanotik kalp hastalığı ile ilişkisi de merak konusu olmuştur. Ayrıca literatürde çocukluk çağında bu konuyu araştıran çalışma az sayıdadır. Yapılan bazı çalışmalarda perkütan olarak soldan sağa şantın kapatılması ile migren prevalansında azalma gözlenirken bazılarında başlangıçta azalma gözlenmeyip, prospektif olarak takibinde anlamlı oranda azalma gözlenmiştir. Çalışmaların bir kısmında kapatılma sonrasında yeni tanı migren vakaları oluşmuş, bazı vakalarda da migren karakterinde değişiklik görülmüş olup auralıdan aurasıza geçişler gözlenmiştir. Çalışmamızda çocukluk çağı yaş grubunda asiyanotik konjenital kalp hastalığı ile baş ağrısı ve migren hastalığının ilişkisini belirlemek, perkutan olarak defektin kapatılması sonrasında, baş ağrısı ve migren prevalansında azalma olup olmayacağını değerlendirmek ve auralı-aurasız migren prevalansını belirleyip bu durumun konjenital kalp hastalığı ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde sol-sağ şantlı konjenital kalp hastalığı tanısı almış ve onarılma işlemi yapılması planlanan hastalardan çalışmaya dahil edilebilme kriterlerini sağlayan 58 hasta (23 kız, 35 erkek) üzerinde prospektif olarak, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Kliniği tarafından ICHD-3 (International Classification of Headache Disorders ) kriterlerine göre hazırlanmış anket formu doldurulmak suretiyle yapıldı. Anket; onarım işleminin öncesinde ve işlem sonrasında 3.-6. ve 9. aylarda hasta ve hasta yakınlarına tekrar ulaşılarak sorgulandı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uyan onarım işlemi öncesinde yapılan anket sonucuna göre 58 kişiden 11'inde (% 19) baş ağrısı vardı. Baş ağrısı olanlar ile olmayanlar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlılık tespit edildi (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Headache is one of the common complaints of the childhood age group and it occurs due to effects of various causes on the pain sensitive formations which are found within or outside the skull. Headache is a serious health problem that affects attendance and school performance of school-age children significantly. The effect level of headache on school success, memory, personality, interpersonal relationships and attendance depends on the etiology, frequency and severity of headache. The etiological causes of headache include also congenital heart diseases. It is known that the most common cause of headache in childhood is migraine. The most common type of migraine is migraine without aura. In recent years, the studies on adults have shown a close association between the frequency of right-to-left shunt and migraine disease, especially migraine with aura, but the data are inadequate. Although predominantly left-to-right shunt is present in the patients with acyanotic heart disease, bi-directional flow is present. The prevalence of migraine is also high in these patients. Therefore, the relationship between migraine and acyanotic heart disease has also become an issue of interest. There is also a limited number of studies in the literature which investigate this topic in childhood. In some studies, the prevalence of migraine reduced by percutaneous closure of the shunt from left to right, but there was no initial reduction in some cases, however, a significant decrease was observed in prospective follow-up. In some of the studies, newly diagnosed migraine patients developed in some cases, the characteristic of migraine changed and transition from migraine with aura to migraine without aura was observed. In our study, it was aimed to determine the association of acyanotic congenital heart disease with headache and migraine in childhood age group, to evaluate whether there would be a decrease in the prevalence of headache and migraine after percutaneous closure of the defect and to determine the prevalence of migraine with and without aura and to investigate its association with congenital heart disease. Materials and Methods: The study was carried out prospectively on 58 patients (23 female, 35 male) who met the including criteria of the study among the patients who were diagnosed with congenital heart disease with left-to-right shunt in Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology and for whom the repair procedure was planned via the survey which was prepared by Gaziantep University Medical Faculty Pediatric Neurology Clinic according to ICHD-3 criteria. ninth months by reaching again the patient and the relatives of the patient. Findings: According to the results of the survey which was conducted before the repair procedure on the patients which met the inclusion criteria for the study, out of 58 patients, 11 (19%) had headache. There was statistically significant difference between those with headache and those without headache (p = 0.001).