Akut ve perfore apendisit nedeniyle ameliyat edilen çocuklarda tiyol/disülfid homeostaz profili ve kan bilirubin düzeyi ile akut ya da perfore apendisitlerin ayrılması
Thiol/Disulfide homeostasis and blood bilirubine levels as a new diagnostic markers for diferential diagnosis of acute and perforated appendicities in children
  1. Tez No: 448774
  2. Yazar: FUAD MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çocuklarda apendisit tanısında yeni bir belirteç Tiyol /Disülfid homeostaz profili ve kan bilirubin düzeyi ile akut ya da perfore apendisitlerin ayrılması Amaç: Akut ve perfore apendistlerin erken ve ayırıcı tanısı uygun tedavi stratejisinin seçilmesi ve morbiditenin azalması açısından önemlidir. Erişkinlerde yapılan çalışmalarda akut ve perfore tanısı olan hastalarda kan serum bilirubin değerlerinin yüksek çıktığı gösterilmiştir. Günümüzde yapılan bazı çalışmalarda kan serum Tiyol/Disulfid değerlerinin bazı tümörlerde, inflamatuvar süreçlerde, metabolik hastalıklarda, sigara içicilerinde ve bazı kronik süreçlerde disulfid yönüne kayarak yükseldiği gösterilmiştir. Tarafımızca duyarlı belirteçlerin bulunması amaçlandı. Hastalar ve yöntem: Çalışmaya 5 – 18 yaş arası akut (n=20) yada perfore (n=20) apendisit şüphesiyle yatırılan 40 çocuk ve 40 sağlıklı çocuk dahil edildi. Rutin amaçlı hastadan alınan kan örneklerinden beyaz küre, CRP, total ve direk bilirubin düzeyine bakıldı. Alınan biyokimya örneklerinin serumları -80 derece sakladı ve daha sonra Tiyol/Disülfid homeostaz profili çalıştırıldı.
Özet (Çeviri)
Thiol/Disulfide homeostasis and blood bilirubine levels as a new diagnostic markers for diferential diagnosis of acute and perforated appendicities in children Aim: Early diagnosis and diferential diagnosis of acute appendicitis in children is advantageous for reducing morbidity and selective treatment strategy. Researches on adults have shown the increased levels of bilirubines in plasma of patients with appendicitis. Nowadays some researches were performed in patients with chronic deseases, tumors, inflammatory deseases, metabolic deseases and smokers showen the increased levels of plasma disulfides. We aimed discovering of a new diagnostic markers for appendicitis. Material and Methods: The 40 patients between 5-18 y.o with the previous acute (n=20) or perforated (n=20) appendicitis suspicion was included in our research. C-reactive protein, white blood cells, total and direct bilirubines were examined in routine blood samples. The blood sample was kept in -80 degrees and later was used for plasma thiol/disulfide homeostasis examination. Results: In patients with acute or perforated appendicitis in our study,the levels of disulfide were high, doğale thiol and total thiol levels in this patients were low (p>0,05).