Obstruktif Uyku Apne Sendromlu(OSAS) hastalarda presistolik dalga(PSW) ve sol ventrikül global longitudinal strain(LV-GLS) ile değerlendirilen subklinik sol ventrikül disfonksiyonu arasındaki ilişki
The relationship between presystolic wave (PSW) and left ventricular global longitudinal strain (LV-GLS) assessment of subclinical left ventricular dysfunction in patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS)
  1. Tez No: 988879
  2. Yazar: MEVHİBE ALTINIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Cardiology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS) bulunan hastalarda ekokardiyografide gözlenen presistolik dalga (PSW) ile speckle tracking yöntemiyle ölçülen global longitudinal strain (GLS) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve GLS ile saptanan subklinik sol ventrikül fonksiyon bozukluğu açısından PSW'nin tanısal değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya polisomnografi ile OSAS tanısı doğrulanan toplam 103 hasta dahil edildi. Hastalar presistolik dalga varlığına göre iki gruba ayrıldı. Demografik veriler, klinik parametreler, polisomnografik bulgular, klasik ekokardiyografik ölçümler ve GLS değerleri gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: GLS değerleri PSW pozitif olan grupta anlamlı olarak daha düşük bulundu (p<0.05). OSAS şiddeti arttıkça PSW sıklığının arttığı ve PSW ile GLS arasında negatif korelasyon bulunduğu saptandı. Standart sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu gruplar arasında anlamlı fark göstermedi. Sonuç: Elde edilen veriler, PSW pozitif OSAS hastalarında GLS değerlerinin anlamlı şekilde düşük olduğunu göstermiştir. Bu bulgu, PSW'nin OSAS'a bağlı gelişen subklinik sol ventrikül sistolik disfonksiyonunu yansıtabilen potansiyel bir ekokardiyografik belirteç olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca PSW varlığının hastalık şiddeti ile paralel artış göstermesi, bu bulgunun OSAS progresyonu ile ilişkili olabileceğine işaret etmektedir. Ejeksiyon fraksiyonunun gruplar arasında farklılık göstermemesi, GLS'nin OSAS'ta erken miyokardiyal etkilenimi göstermede daha duyarlı bir yöntem olduğunu desteklemektedir. Bu nedenle PSW'nin, strain analiziyle birlikte kullanıldığında OSAS hastalarında erken kardiyak etkilenimin değerlendirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the relationship between the presystolic wave (PSW) observed on echocardiography and global longitudinal strain (GLS) measured by speckle tracking echocardiography in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS), and to investigate the diagnostic value of PSW for detecting subclinical left ventricular dysfunction as assessed by GLS. Materials and Methods: A total of 103 patients with a confirmed diagnosis of OSAS based on polysomnography were included in the study. Patients were divided into two groups according to the presence of a presystolic wave. Demographic characteristics, clinical parameters, polysomnographic findings, conventional echocardiographic measurements, and GLS values were compared between the groups. Results: GLS values were significantly lower in patients with positive PSW compared to those without PSW (p < 0.05). The frequency of PSW increased with increasing severity of OSAS, and a significant negative correlation was observed between PSW and GLS. Left ventricular ejection fraction did not differ significantly between the two groups. Conclusion: The present findings demonstrate that GLS values are significantly reduced in OSAS patients with PSW positivity. This suggests that PSW may serve as a potential echocardiographic marker reflecting subclinical left ventricular systolic dysfunction associated with OSAS. Furthermore, the parallel increase in PSW prevalence with disease severity indicates a possible association between PSW and OSAS progression. The absence of significant differences in ejection fraction between groups supports the notion that GLS is a more sensitive modality for detecting early myocardial impairment in OSAS. Therefore, when used in conjunction with strain analysis, PSW may contribute to the evaluation of early cardiac involvement in patients with OSAS.