Standart hasta ısıtma protokolünün normotermi ve cerrahi alan enfeksiyonları üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of standard normothermia protocol on surgical site infections:Randomized controlled trial
  1. Tez No: 448797
  2. Yazar: ALİ KADİR DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEM TERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Genel Cerrahi, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Anesthesiology and Reanimation, General Surgery, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş-Amaç: Perioperatif İstenmeyen Hipotermi (PİH) anestezi ve cerrahinin istenmeyen bir etkisidir. PİH kardiyak morbiditelerde, enfeksiyöz komplikasyonlarda ve hematolojik bozukluklarda artmaya neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı ameliyathanede uygulanacak standart normotermi protokolünün postoperatif normotermi ve Cerrahi Alan Enfeksiyonları (CAE) üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç­Yöntem: Haziran 2013 ve Aralık 2015 arasında genel anestezi altında ve otuz dakikadan uzun, >18 yaş olan elektif, kirli/enfekte olmayan, açık majör abdominal cerrahi geçiren hastalar çalışmaya dahil edildi. Acil cerrahi, lokal/rejyonel veya laparoskopik girişimler, minör ameliyatlar, malign hipertermi, aktif enfeksiyon bulgularının olması, immün süpresyon, ciddi malnutrisyon, böbrek/karaciğer yetmezliği, son 1 hafta içerisinden antibiyotik veya son 1 ay içerisinde kemoterapi, immünsüpresyon tedavisi almış olma dahil edilmeme kriterleri idi. Hastalar iki gruba randomize edildi. Normotermi grubunda standart protokole bağlı kalınarak perioperatif hasta ısıtma ve sıcaklık kontrolü yöntemleri uygulandı. Kontrol grubundaki hastalarda herhangi bir protokolden bağımsız kliniğimizde kullanılan ısıtma yöntemleri uygulandı. Hastalarda protokol dışındaki perioperatif tedavi yaklaşımı benzerdi. Beden sıcaklığının 36 °C' nin altında olması hipotermi olarak tanımlandı. Vücut sıcaklığı sürekli non-invaziv bir sistemle takip edildi. Demografik ve etyolojik özellikler, sıcaklık ölçümleri kaydedildi. CAE' ye ve normotermiye uygulanan protokolün etkileri değerlendirildi. Bulgular: 128 hastaya yapılması planlanlanan çalışmada(çalışma ve kontrol için 64) hastaların 118' ine analiz yapıldı.(55 çalışma, 63 kontrol grubu) normotermi hastalarının 9 u, kontrol hastalarının biri analiz dışı bırakıldı. Gruplar demografik özellikler, perioperatif sıcaklık ölçüm verileri dışındaki tüm kayıtlar benzerdi. Her hasta için ölçülen 18 sıcaklığın ortalamaları çalışma ve kontrol gruplarında 36.540.36°C, 36.160.34°C idi.
Özet (Çeviri)
Background: Inadvertent hypothermia is a common effect of anesthesia and surgery which increases rates of perioperative adverse cardiovascular events, hematologic disturbances and infectious complications. Aim of this study is to investigate the efficiency of a standard normothermia protocol and effects on postoperative surgical site infection (SSI) rate. Methods: Between June 2013 and December 2015 elective, preoperatively not infected/dirty, open major abdominal operations (hepatobiliary, upper gastrointestinal or colorectal); under general anesthesia, longer than 30 minutes) were included in the study. Exclusion criteria were emergent surgery, local/locoregional procedures, laparoscopic operations, minor abdominal operations (e.g. hernia repair, colostomy closure), malign hyperthermia, signs of active infection or fever, immunosuppression, severe malnutrition, kidney/liver failure and antibiotic use within the previous 1 week or ımmunsupresive use (chemotherapy, steroids.) within de previous 1 month and reversal of patients opinion while randomization period. Patients were randomized into 2 groups. In normothermia group perioperative management and warming was performed according to a standard normothermia protocol. Routine patient warming methods regardless of a standard protocol was performed in control group. Except for normothermia protocol perioperative care considering medications and passive warming methods were same in both groups. Hypothermia was defined as body temperature (BT) lower than 36°C. Body temperature was monitored with a noninvasive, continuous, effective temperature monitoring system during perioperative period. Demographic and perioperative characteristics, hospital stay as well as all perioperative period's temperatures were recorded. Primary outcome was comparison of SSI rates between groups and secondary was effects of protocol to normothermia. Results: Of 128 patients,118 (55 in normothermia, 63 in control groups) were included in the analysis. 9 in normothermia and 1 in hypothermia were excluded from analysis. Groups were similar regarding demographic and surgical characteristics, operative time, wound classifications and perioperative characteristics.