Anestezi yoğun bakım ünitesinde izlenen sepsis hastalarında mortaliteyle ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of mortality factors associated with sepsis mortality in intensive care unit
- Tez No: 448796
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ: Sepsis, Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) sık rastlanılan ve hayatı tehdit eden bir klinik tablodur. Çalışmamızda yoğun bakım ünitemizde yatan sepsis hastalarında mortaliteyi etkileyen faktörleri değerlendirdik. YÖNTEM VE GEREÇLER: Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2014-Aralık 2015 tarihleri arasında izlenmiş olan ağır sepsis/septik şok tanısı almış 76 olgunun dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastaların demografik bilgileri, yoğun bakıma geliş sebepleri, geliş yönü, yoğun bakıma girişlerinde var olan yandaş hastalıkları, giriş APACHE II skorları, mekanik ventilatör, yoğun bakım ve hastane kalış süreleri, CRP ve prokalsitonin değerleri, infeksiyon odağı, kültür sonuçları ve antibiyotik direnci incelenmiş, bunların mortalite ile ilişkileri değerlendirilmiştir. BULGULAR : Çalışmaya yaş ortancası 68.5 olan, 38 (%50) kadın, 38 (%50) erkek olmak üzere toplam 76 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 28 günlük mortalite oranının %55.3 (n=42), 90 günlük mortalite oranının %67.1 (n=51) olduğu gözlenmiştir. Ortalama YBÜ kalış süresi 11 gün, mekanik ventilatör kalış süresi 10 gün, hastane kalış süresi 29.5 gün olarak bulunmuştur. Ortalama APACHE II skoru 32, CRP değeri 171.3, prokalsitonin değeri 6.25 olarak tespit edilmiştir. Hastalar en fazla solunumsal problemlerle (%42, n=32), en fazla klinik servislerden (%45, n=34) YBÜ'e kabul edilmişlerdir. Hastaların %92.7'sinde (n=70) eşlik eden komorbidite gösterilmiştir. En sık enfeksiyon odağı %35.5 (n=27) oranıyla kan-dolaşım sistemi ve solunum sisteminden kaynaklanmıştır. Hastalarda en fazla Gram (-) etkenler izole edilmiştir olup (%70, n=53), etkenlerin %67.1'inde (n=51) çoklu ilaç direnci tespit edilmiştir. SONUÇ: Sepsisin mortalite oranı yüksektir. YBÜ, mekanik ventilatör ve hastane kalış süresi mortalite gelişmeyen hastalarda daha uzundur. Yüksek APACHE II skoru, yüksek prokalsitonin değeri, eşlik eden komorbiditenin bulunması sepsiste mortalite oranını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Sepsis is a common, life-threatening condition in ICU (Intensive Care Unit). Our objective was to assess the factors associated with sepsis mortality in intensive care unit. MATERIAL AND METHODS: This study is designed as retrospective analysis of 76 patients with the diagnosis of severe sepsis/septic shock in ICU between January 2014-December 2015. We evaluated the relationship between mortality and demographic charactersitics, the reason of ICU admission, direction arrival to ICU, comorbidities of patients, APACHE II score when admitted to ICU, duration of mechanic ventilation, duration of ICU and hospital stay, CRP and procalcitonin values, infection source, microbiologic culture results and presence of antibiotic resistant infections. RESULTS: In the study included 76 patients. 38 (%50) of them were female and 38 (%50) of them were male. The mean age was 68.5. The mortality rate for 28 days was % %55.3 (n=42) and it was %67.1 (n=51) for 90 days. The average length of stay in ICU was 11 days, duration of mechanic ventilation was 10 days and the average length of stay in hospital was 29.5 days. Mean APACHE II score was 32, mean CRP and procalcitonin values were 171.3 and 6.25 respectively. Most patients were admitted to ICU with respiratory problems (%42, n=32) and most of the patients were accepted from clinical services (%45, n=34). %92.7 of the patients had accompanying comorbidities. The most common source of infection was circulatory and respiratory system (%35.5, n=27). Most Gram (-) factors (%70, n=53) have been isolated from patients and %67.1 of the factors have multi drug resistance. CONCLUSION : Sepsis has high mortality rates. The average length of stay in hospital and in ICU and duration of mechanic ventilation are longer in surviving patients. The factors that affect mortality in patients hospitalized in intensive care unit are high APACHE II scores, high procalcitonin value and presence of accompanying comorbidities.