Mesane kanseri tanısında urovysion testinin öngörüsünün değerlendirilmesi
Evaluation of urovysion test prediction in the diagnosis of bladder cancer
  1. Tez No: 448803
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜRBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: UroVysion testi, mesane kanseriyle bağdaştırılan kromozom anomalilerini (3.7. ve 17. kromozomların anoploidisi ve 9p21 lokusu kaybı) tespit etmek üzere geliştirilmiş çok hedefli bir floresan in situ hibridizasyon (FISH) tekniğidir. Bu çalışmada primer mesane tümörü saptanan hastalarda , Amerikan Gıda ve İlaç dairesi (FDA) tarafından onaylanmış FISH tekniğinin mesane tümörünü öngörmedeki yeri ve sitolojiye üstünlüğü araştırılmıştır Gereç ve Yöntemler: Nisan 2014 ile Eylül 2015 tarihleri arasında üroloji polikliniğine başvuran ve başvuru sonrası yapılan tetkiklerinde mikroskopik hematüri saptanan ya da öyküsünde makroskopik hematüri yakınması olan 18 yaş üstü 84 hasta bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan her hastanın demografik verileri, tam idrar tahlili, idrar sitolojisi, FISH , ultrasonografi tetkikleri yapıldı. Yapılan tetkikler sonucu hastalara beyaz ışık sistoskopi yapıldı. Sistoskopi esnasında saptanan tümöral oluşumlar rezeke edildi ve şüpheli alanlardan biyopsi alındı. Sitoloji ve FISH sonuçları patoloji sonuçlarıyla ve kendi arasında değerlendirildi Bulgular :Mikroskopik ya da makroskopik hematüri saptanan 84 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı 46 ile 95 arasında değişmekte olup ortalama yaş 68,5 ±9,6 idi. Hastaların 71'i(% 84.5) erkekti. Yapılan sistoskopi sonrası 68 ( %81) hastada tümör saptandı. Bu hastaların 53 'ünde (%77.9) sitoloji ve 35 'inde ( % 51.4) FISH pozitif saptandı. Tümör derecesi ile FISH ve sitoloji sonuçlarının ilişkisine bakıldığında; tümör derecesi arttıkça sitoloji ve FISH pozitifliğinin arttığı gözlemlendi. Bunun da istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturduğu saptandı. Karsinoma in situ (CIS) varlığında FISH ve sitoloji pozitiflik oranının arttığı gözlendi. Bu değerlendirmede FISH testinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanırken; sitoloji testinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Yüksek dereceli hasta grubunda CIS varlığına baktığımızda sitoloji pozitiflik oranı azalmaktayken, FISH pozitiflik oranında artış gözlendi. Fakat bu değerler istatistiksel olarak anlamlı değildi. Mesane tümörlü hastaların bütününe baktığımızda FISH'in saptamadığı 19 hastayı sitoloji saptamışken; FISH'in saptayıp sitolojinin saptamadığı sadece 1 hasta vardı. Yine FISH'in saptadığı 35 hastanın 34'ünü sitolojide saptadı. Bunun da sitoloji lehine istatistiksel olarak daha anlamlı fark oluşturduğu görüldü Sonuç: UroVysion testini destekleyen ve sensitivitede sitolojiye üstün gören literatürdeki bir çok çalışmanın aksine çalışmamızda tümör yüksek dereceli olsun yada olmasın CIS eşlik etsin yada etmesin sitolojinin sensitivitesinin uroVysion testine göre çok daha üstün olduğu görülmüştür. Bu yüzden mesane tümörünü öngörmede uroVysion'un katkısının sorgulanabilir olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Urovysion test is a multi targeted florecance in situ hybridization (FISH) technique that has been developed for detecting chromosome abnormalities which are related with bladder cancer.(aneuploidy of chromosomes 3,7,11, loss of locus 9p21). In this study we investigated the place of FISH technique in predicting bladder cancer and it's advantage comparing to cytology. Materials and Methods: Eighty-four cases who are applied to urology policlinic with macroscopic hematuria and older than 18 years old were included in this prospective study. Informed consent was obtained from all patients. Demographic datas are recorded and urinalysis, urine cytology, FISH, ultrasonography was performed for each patient included in the study. White light cystoscopy is performed. Tumor formations that were detected during cystoscopy were resected and biopsies are taken from suspicious areas. Cytology and FISH results were evaluated with pathology results and between themselves Results: Microscopic or macroscopic hematuria identified 84 patients were included in the study. Patients' age ranged from 46 to 95, the mean age was 68.5 ± 9.6. 71 patients (84.5%) were male. After cystoscopy, tumor was detected in 68 (81%) patients. In 53 patients (77.9%) cytology, and in 35 patients (51.4%) FISH were found positive.When we look at the relationship of tumor grade by FISH and cytology results; as tumor grade increases, cytology and FISH positivity was observed to increase. It was found to be statistically significant.when we look at the presence of Carcinoma in situ (CIS) in high risk patients, cytology positivity rate is decrasing as FISH positivity rate is increasing. In this evaluation, no statistically significant difference was detected. Looking at the whole of the patients with bladder cancer patients, 19 patients who were not detected by FISH were detected by cytology, as there is only one patient who was not detected by cytology and detected bt FISH. 34 of 35 patients who were detected by FISH were also detected by cytology. It has been shown to have a statistically significant difference in favor of the cytology. Conclusion: Unlike a lot of studies in the literature supporting urovysion test and claiming to be superior comparing to cytology in sensitivity, Our study showed that whether high tumor grade or not, whether accompanied by CIS or not, the sensitivity of the cytology test is much more superior to urovysion.We believe that the contribution of urovysion in the prediction of bladder cancer may be questioned.