Hiperferritinemisi olan hastaların retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with hiperferritinemia
- Tez No: 448804
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada hastalarda demir birikiminin göstergesi olan ferritin değeri ile hastaların demografik özellikleri, karaciğer fonksiyon testleri, akut faz reaktanları, çalışma süresince 25 ayda aldıkları toplam eritrosit süspansiyonu transfüzyon sayıları arasındaki muhtemel ilişki ve demir şelasyon tedavisi alan hastaların tedaviye yanıtları istatistiksel analizler kullanılarak araştırıldı. 1.1.2014-1.2.2016 tarihleri arasında DEÜTF Hastanesi Hematoloji ve Onkoloji Polikliniklerine başvuran, ferritin >1000 ng/ml olan 89 hasta çalışmaya alındı. Hastaların çalışma sürecinde ferritin değerlerinin en yüksek olduğu tarihteki verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar hematoloji ve onkoloji olarak gruplandırılarak ferritin düzeyi açısından karşılaştırıldığında hastaların tanıları ile ferritin düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.343). Hastaların ferritin düzeylerinde cinsiyet ve yaş açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla p=0.741 ve p=0.877). Hastaların ferritin düzeyleri ile AST ve GGT düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunurken (sırasıyla p=0.001 ve p= 0.003); ferritin düzeyleri ile ALT düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=0.07). Çalışmamızda hastalarda artmış ferritin düzeyinin, ferritinin akut faz reaktanı olması ile ilişkili yüksekliklerini dışlamak amacıyla CRP ve ESR bakılmış olup, CRP' si ve/veya ESR'si yüksek olan hastalarla normal olan hastalar arasında ferritin düzeyi açısından anlamlı fark bulunmamıştır (sırasıyla p=0.485 ve p=0.193). Hastaların ferritin düzeyleri ile aldıkları toplam eritrosit süspansiyonu sayıları arasında anlamlı bir ilişki bulundu (p=
Özet (Çeviri)
In the present study, ferritin value which is an indication of iron loading in patients and their demographical characteristics, liver function tests, acute phase reactants, possible relation with overall erythrocyte suspension transfusion numbers in 25 months during study period and responses to treatment of patients having chelation treatment were studied by using statistical analyses. A total of 89 patients with ferritin >1000 ng/ml values and referred to Dokuz Eylül University Medicine Faculty Hematology and Oncology Polyclinics between 1 January.2014-1 February.2016 were involved in the study. The data that ferritin values were at highest level in the course of the study were evaluated retrospectively. When patients were compared in terms of their ferritin level by grouping them into hematology and oncology, no significant difference was identified between diagnoses of patients and their ferritin level (p=0.343). There was no statistically significant difference established in ferritin levels in terms of sexes and ages of patients' (respectively, p=0.741 ve p=0.877). While there was a significant relation between ferritin levels and AST and GGT levels (respectively, p=0.001 ve p= 0.003); no remarkable difference was determined between ferritin levels and ALT levels (p=0.07). CRP and ESR were examined to exclude the elevation of acute phase reactants of ferritin in patients with increased ferritin level and no significant difference was identified in terms of ferritin level between patients whose CRP and/or ESR levels are high and those with normal (respectively, p=0.485 ve p=0.193). A sugggestive relation was found between ferritin levels of patients and obtained total erythrocyte suspension figures (p=