Geriatrik olgularda refakatçi ve baş çevirme işaretinin kognitif yetersizliği saptamadaki yeri
Role of attending with and head turning sign in geriatric patients for assesing cognitive impairment
- Tez No: 448810
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Refakatçi ve baş çevirme işaretinin kognitif yetersizliği saptamadaki tanısal değerini değerlendirmek Metod: 529 bireye ayrıntılı geriatrik değerlendirme uygulandı. Buna ek olarak tüm hastalarda refakatçi ve baş çevirme işaretinin varlığı yokluğu değerlendirildi. Bulgular: 529 hastadan 126 sında kognitif yetmezlik tespit edilirken, geri kalan 403 birey demansı olmayan sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu olarak değerlendirildi. Refakatçi işareti pozitif olan bireylerin MMSE'den anlamlı olarak daha düşük puanlar aldığı tespit edildi.Aynı durum baş çevirme işareti için de gözlendi. Refakatçi işaretinin geriatrik olgularda kognitif yetersizliği saptamadaki sensitivitesi 0.92, spesifitesi 0.37,pozitif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla 0.31 ve 0.93 olarak bulundu. Baş çevirme işaretinin kognitif yetersizliği saptamadaki ise sensitivitesi 0.80,spesifitesi 0.64, pozitif ve negatif prediktif değerleri sırasıyla 0.41 ve 0.91 olarak tespit edildi. Sonuç: Refakatçi ve başçevirme işareti geriatrik olgularda kognitif yetersizliği tespit etmede basit, etkili ve kısa zaman alan iki önemli göstergedir. Bu göstergeler, özellikle günlük pratikte çok sayıda yaşlı hasta ile karşılaşan birinci basamak klinisyenleri için oldukça önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aims to assess the diagnostic value of two tests including Attended alone sign (AAS), Head turning sign (HTS), for detecting cognitive impairment (CI) and neuropsychological profiles of the elderly patients. Metods: Comprehensive geriatric assessment was performed in 529 elderly outpatients, and presence or absence of AAS and HTS was investigated in all these patients. Results: Of the 529 patients, 126 patients were considered as CI, while the resting 403 participants were non-demented/cognitively healthy in controls. Those with AAS (+) presented significantly lower scores on Mini–Mental State Examination.Similar significant findings were also obtained between patients with positive and negative HTS.It was shown that attended alone sign for identifying CI was 0.92 and the specificity was 0.37, with positive and negative predictive values of 0.31 and 0.93 respectively.Head turning sign for identifying CI 0.80,the specificity 0.64,positive and negative predictive values 0.41 and 0.91. Conclusion: AAS and HTS are simple, efficient and sensitive screening tools for detecting cognitive impairments in older adults. These signs may be quite important for especially in the primary care clinicians, who encounter a number of older adults, in daily practice.