Geriatrik olgularda ortostatik hipotansiyon tanısında manuel ile head-up tilt table kan basıncı ölçümlerinin karşılaştırılması ve ortostatik hipotansiyonun ayrıntılı geriatrik değerlendirme üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Comparison of manuel and head-up tilt table blood pressure measurements for the diagnosis of orthostatic hypotension in elderly patients and the evaluation of the effects of orthostatic hypotension on comprehensive geriatric assessment
  1. Tez No: 375157
  2. Yazar: ALİ EKREM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Ortostatik hipotansiyon (OH), yaşlılarda yaygın bir klinik tablodur. OH, geriatrik olgularda kardiyovasküler olaylar, yürüme bozuklukları ve tekrarlayan düşmeler, bozulmuş uyku kalitesi, depresyon, inme, böbrek yetmezliği ve kognitif bozulma ile ilişkilidir. Geriatri pratiğinde olguların önemli bir kısmının varolan komorbid durumlar ve immobilite nedeniyle kolayca pozisyon değiştiremedikleri gibi, pozisyon değişikliği sırasında ciddi efor harcadıkları görülmektedir. Bu nedenle geriatrik olgularda pozisyonel kan basıncı değişikliği objektif olarak değerlendirilememektedir. Bu çalışmada geriatrik olgularda OH tanısında manuel ve head-up tilt table(HUT) ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması, OH için potansiyel risk faktörlerinin değerlendirilmesi ve OH'nin geriatrik olgularda ayrıntılı geriatrik değerlendirme parametreleri üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı'na Ocak 2014 - Mayıs 2014 tarihleri arasında başvuran 248 olgu çalışmaya alındı. Hastaların yatarken ve ayağa kalktıktan sonra ayakta 3. dakikada kan basıncı ölçümleri yapıldı. Dinlenme periyodunun ardından hastaların HUT'ta yatarken, ayakta 0., 3. ve 5. dakika kan basıncı ölçümleri yapıldı. Bu veriler ışığında hastalara OH tanısı konuldu. OH için, AAS ve AAN tarafından önerilen kriterler kullanıldı. HUT referans test kabul edildi. Hastaların demografik özellikleri, aktif yakınmaları, kronik hastalıkları ve polifarmasi durumları sorgulandı. Kognitif ve beslenme durumlarını, temel ve enstrümental günlük yaşam aktivitelerini içeren ayrıntılı geriatrik değerlendirme testleri yapıldı. Laboratuvar bulguları kaydedildi. Bulgular: 248 hastanın dahil edildiği çalışmamızda HUT'ta OH prevalansı %20,5 , manuel ölçümde %37,5 olarak bulundu. HUT referans test kabul edilerek yapılan karşılaştırmada manuel yöntemin OH tanısını koymada sensitivitesi, spesifisitesi, pozitif prediktif değeri ve negatif prediktif değeri sırasıyla %45, %64,4 , %24,7 ve %81,9 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Orthostatic hypotension (OH), is a common problem among elderly adults. OH is associated with cardiovascular events, gait disorders, recurrent falls, impaired sleep quality, depression, stroke, renal failure and cognitive impairment in elderly patients. An important part of these patients can not change their positions easily and effort to sit and stand up from supine position during the OH test because of existing comorbidities and immobility. Therefore, the blood pressure change during the OH test can not be evaluated objectively. In this study the aim was to compare the results of manuel and head-up tilt table(HUT) blood pressure measurements for the diagnosis of OH and evaluate the potential risk factors for OH and the effects of orthostatic hypotension on comprehensive geriatric assesment. Method: 248 patients who admitted Dokuz Eylul University School of Medicine Geriatrics Outpatient Clinic between January 2014 – May 2014 were enrolled. Blood pressure measurements were performed on patients in the supine position and prone position at 3rd minute manually. After rest period blood pressure measurements performed on patients at HUT in the supine position, prone position at 0., 3rd, 5th minutes. The patients were diagnosed with OH based on these data according to AAS and AAN criteria, HUT was the reference diagnostic test for OH. Patients were questioned for their demographic characteristics, actual symptoms, comorbidities and polypharmacy. The comprehensive geriatric assessment tests including cognitive and nutritional status, basic and instrumental acitivities of daily living were performed. Laboratory findings analysis were recorded. Results: The prevalence of OH was found to be %20.5 according to HUT, %37.5 according to manuel OH measurements among 248 patients included in the study. The sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value of manuel OH measurement were calculated as %45, %64.4 , %24.7 and %81.9 respectively.