Geriatrik olgularda polifarmasi ve ayrıntılı geriatrik değerlendirme ilişkisi
Interaction between polypharmacy and comprehensive geriatric assessment in geriatric patients
- Tez No: 458232
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç:Çalışmadaki amacımız,geriatrik bir sendrom olan polifarmasinin prevelansını araştırmak,polifarmasi için olası risk faktörlerini belirlemek veayrıntılı geriatrik değerlendirme (AGD)'nin polifarmasi üzerine etkilerini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Geriatri Bilim Dalı'na Ocak 2014-Şubat 2016 tarihleri arasında başvuran, dahil edilme-dışlanma kriterlerine uygun, dosya kayıtlarında eksik olmayan 1579 hasta retrospektif çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların sosyodemografik özellikleri, komorbit hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve tipleri ile AGD parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Olgularımızın 1013 (% 63.5)'ü kadın ve 566 (%36.5)'i erkek olup, yaş ortalamaları 75,84±8,895 olarak saptandı. Polifarmasi prevelansı %54,9 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to research polypharmacy which is a geriatric syndrom, to establish the effects of thorough geriatric evaluation on polypharmacy, the risk factors and preventions. Materials and methods: Records of 1579 geriatric patients who were treated in D.E.U. Medical Faculty Department of Geriatrics between January 2014 and February 2016 were analysed. All records were eligible to inclusion-exclusion criterions and sufficient. All records were approved and statistically evaluated.All patients' sociodemographic characteristics, comorbid diseases, medications,types of drugs, Comprehensive Geriatric Assesment parameters were evaluated. Results: Of 1579 patients, 1013 patients (63.5%) were female and 556 patients (36.5%) were male. Mean age was 75.84±8.895.Polypharmacy prevelance was 55.3%.