Preterm bebeklerde küvet banyo sonrası bebeği giydirmeye ilişkin uygulamaların nem kaybına etkisi
The effect of dressing applications after tub bathing on moisture loss in preterm infants
- Tez No: 448859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Preterm bebeğin cildi doğumdan sonra bebeğin çevreyle uyum sağlamasında önemli rol oynar. Bu araştırma, sağlıklı preterm bebeklerde küvet banyo sonrası giydirmeye ilişkin uygulamaların cilt nem kaybına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak planlandı. Araştırmanın evrenini Kasım 2013- Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul'da Acıbadem Sağlık Grubu Hastaneleri şubeleri Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri'nde 330-36+6 gestasyon haftası arasında olan, örneklem kriterlerine uygun randomize kontrollü yöntemle belirlenen yenidoğanlar oluşturdu. Araştırmanın kontrol grubunu (n=20) banyo sonrası kurulandıktan sonra hemen giydirilen yenidoğanlar, deney grubunu ise (n=20) uygulamanın hemen ardından kurulanarak, başına şapka giydirilip, alt bezi takıldıktan sonra çift kat battaniyeye sarılan ve 10 dakika sonra giydirilen yenidoğanlar oluşturdu. Bebeklerin, banyo öncesi, banyodan hemen sonra, banyodan 10, 20, 30 ve 60. dakikada cilt nem ölçümü (alın, abdomen, sırt, kol, bacak) ve vücut sıcaklığı ölçümü değerlendirildi. Araştırma sonucunda gruplar karşılaştırıldığında, banyodan 10 dakika sonra bölgesel olarak (alın, abdomen, sırt, kol, bacak) ve tüm vücut nem ölçüm ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Ancak 10. dk da tüm vücut nem ortalamasında ortaya çıkan değişim farkında deney grubunda nemin korunduğu ve arttığı, kontrol grubunda nem kaybının olduğu belirlendi. Her iki grupta da bebeklerin banyo sonrası ısı kaybettikleri belirlendi. Banyo uygulaması sonrası deney grubunun banyo öncesi vücut sıcaklığına 60 dakikada hemen hemen ulaşırken, kontrol grubunun henüz ulaşmadığı saptandı. Tüm bu veriler doğrultusunda sonuç olarak istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte deney grubunda uygulanan girişimin cilt nemini ve vücut sıcaklığını olumlu etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Skin of preterm infant plays an important role in adaptation with environment following the birth. This was designed as a randomized controlled experimental study, in order to determine the effect of dressing applications after tub bathing on loss of skin moisture in healthy late preterm infants. The population of the study consisted of newborns aged between 330-366 gestational week at Neonatal Intensive Care Units in branches of Hospitals of Acıbadem Health Group in Istanbul between November 2013 and December 2015, who met inclusion criteria and were determined by using randomized controlled method. While control group (n=20) of the study consisted of newborns dressed immediately after being dried following bathing, experimental group (n=20) consisted of newborns who were dried immediately after bathing, worn a hat, covered with double blanket after the diaper was exchanged and dressed 10 minutes later. Skin moisture (forehead, abdomen, back, arm, leg) and body temperature measurements of the infants before bathing, immediately after bathing, and 10, 20, 30, and 60th minutes after bathing were assessed. As the groups were compared at the end of the study, no statistically significant difference was found in terms of means of local (forehead, abdomen, back, arm, leg) and whole body moisture measurements 10 minutes after bathing (p>0.05). However, concerning difference of change observed in average whole body moisture at 10th minute, it was determined that moisture was kept and increased in experimental group and moisture loss occurred in control group. Infants in both groups were found to lost heat after bathing. While experimental group almost reached pre-bathing body temperature in 60 minutes after bathing application, control group did not reach yet. In accordance with these all data; consequently, it was determined that even though there was not statistically significant difference, intervention administered to experimental group positively affected skin moisture and body temperature.