Drosophila melanogaster'de besin içeriğinin redoks homeostasisi üzerine etkisinin yaş ve cinsiyet faktörüne göre değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of nutrition in the drosophila melanogaster on the redox homeostasis by the age and sex factor
- Tez No: 448862
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Drosophila melanogaster günümüzde pek çok araştırmada model organizma olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda besin tipi, besin içeriği, oksidatif hasar ve yaşlanma arasındaki ilişkinin cinsiyet faktörü de göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sinekler; karbonhidrat ile proteini farklı konsantrasyon ve oranlarda içeren besiyerlerinde yetiştirilmiştir. Sinekler on günlük ve otuz günlük olacak şekilde cinsiyetlerine göre ayrılmıştır. Protein oksidasyon ürünleri olarak; protein karbonil grupları, ileri oksidasyon protein ürünleri, ditrozin, triptofan, formilkinürenin, N-formilkinürenin, lipit peroksidasyonu belirteçleri olarak;lipit hidroperoksit, glikasyon ve belirteçi olarak total ileri glikasyon son ürünleri, enzimatik redoks homeostasisi belirteçleri olarak ise Cu,Zn süperoksit dismutaz, katalaz, ksantin oksidaz parametreleri incelenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlar cinsiyet faktörünün ve yaşlanmanın oksidatif hasar açısından oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Elde ettiğimiz verilere göre erkek sineklerin bazal oksidatif stres düzeyleri (sukroz besiyerinde oksidatif protein hasarının genel belirteçleri dışında) ve antioksidan bir enzim olan Cu,Zn süperoksit dismutaz tüm gruplarda dişilere göre daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Diğer taraftan, 30 günlük bireylerde 10 günlük bireylere göre redoks homeostasisinde bozulmalar gözlenmiştir. Protein içeriğinin etkilerine bakıldığında yüksek protein içeren sukroz ve fruktoz besiyerlerindeki sineklerde diğer gruplara göre doğurganlığın arttığı ancak daha kısa yaşam süresine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ortalama ve maksimum yaşam süreleri, metabolik yolaklar ve oksidatif stresarasındaki ilişkinin değerlendirilebilmesi için ileri çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Drosophila melanogaster is one of the extensively used model organisms for experimental purposes. In our current study, we aimed to evaluate the effects of dietary nutrients types related to redox homeostasis according to age and gender. Drosophila melanogaster colonies were raised on a variety of sugar and protein containing media. Flies were seperated according to their gender and age as 10 and 30 days old. Biomarkers related to oxidative protein (protein carbonyl groups, advanced oxidation protein products, dityrosine, kynurenine, N-fomylkynurenine), lipid (lipid hydroperoxides) and carbonhydrate damage (advanced glycation end products) and enzymatic redox homeostasis markers (Cu,Zn superoxide dismutase, xanthine oxidase, catalase) were evaluated according to age and gender. Our experimental observations shows that aging and gender are important factors on oxidative damage. It was also concluded that the extend of basal oxidative stress level (except general oxidative damage parameters of sucrose based media) and Cu,Zn superoxide dismutase activity as an antioxidant enzyme were higher in male flies than females. On the other hand, flies as considered elderly (30 days old) represents impaired redox status than relatively young ones (10 days old). We also observed that high levels of protein content in both fructose and sucrose based media fecundity rate was increased and transiton to adult flies and survival ratio were decreased. Further studies are needed to focused on evaluation of the relation between median and maximum life span, molecular mechanisms and oxidative stress biomarkers.