Mesane kanserli hastalarda myc ve MYCT1 genlerinin araştırılması
Investigation of MYC and MCCT1 genes in the patients with bladder cancer
  1. Tez No: 448866
  2. Yazar: SOYDAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR BUYRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç Myc gen ailesi DNA yazılım faktörü de olan çekirdek fosfoproteinlerini kodlar ve hücre çoğalmasını düzenler. MYCT1 geninin ise tümör baskılayıcı olarak işlev gören bir protein kodladığı düşünülmektedir. Çalışmamızda mesane kanserinde MYC ve MYCT1 ifadedüzeylerinin klinik parametreler ve sağkalım üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Ağustos 2006 ve Mayıs 2012 arası kasa invazif mesane kanseri nedeni ile radikal sistektomi yapılan ve klinik takipleri 2014 Aralık'a kadar mevcut olan 30 olgunun parafin (FFPE) preperatlarından elde edilen RNA'larından ve Eylül 2013–Eylül 2014 tarihleri arasında primer veya nüks nedeni ile TUR-MT yapılmış ve -80 derecede saklamış 23 adet kasa invaze olmayan mesane kanserli hastalardan alınan taze dokulardan MYC ve MYCT1 ifade analizi yapıldı. Housekeeping gen olarak TATA binding Box (TBP) ve Süksinat Dehidrogenaz (SDHA) genleri kullanıldı. Bulgular 30 adet FFPE dokusundan 27'sinde, 23 yüzeyel mesane kanseri dokusunun 22 housekeeping gen ve MYC / MYCT1 ifadeleri elde edilebildi. MYCT1 ifadesi kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde normal dokuya kıyasla istatistiksel olarak anlamlı azalma gösterirken kasa invazif kanserlerde artmış gösterdi (p=0.005). MYC ifadesi ise her iki grupta benzer oranlarda artış gösterdi. Kasa invaze olmayan mesane kanseri ve kasa invazif olgularda kliniko-patolojik parametreler ve gen ifadeleri arasında ilişki saptanmadı. Sonuç MYC ifadesi yüzeyel mesane kanserlerinde ve kasa invazif kanserlerde benzer oranlarda artış gösterirken MYCT1 ifadesi yüzeyel mesane kanserlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gösterirken kasa invaziv kanserlerde artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Soydan D.Investigation of MYC and MYCT1 genes in the patients with bladder cancer. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Genetics. İstanbul. 2015. Objective Bladder cancer is one of the most common cancers of the urinary tract in the world. Non-muscle invasive bladder cancer has a low progression rate and long survival whereas muscle-invasive bladder cancer (MIBC) has a higher risk of cancer-specific mortality. In this study we aimed to determine expression patterns of MYC proto-oncogene and a tumor supressor gene, MYCT1. Methods MYC and MYCT1 mRNA expression levels were analyzed by qRT-PCR in 22 patients with non-muscle-invasive and 27 patients with muscle-invasive tumors and compared with the surrounding non-malignant tissue. Tissue samples for superficial bladder cancer were taken from patients with primary or recurrent bladder cancer during transurethral resection operation. Muscle-invasive bladder cancer tissue samples were obtained from FFPE pathology specimens of patients who underwent radical cystectomy for muscle invasive bladder cancer. Result The frequency of MYC overexpression in bladder carcinoma was 71,4% which was higher than that in normal bladder tissue (p=0.034). The overexpression rate was higher in the non-muscle-invasive group when compared to the muscle-invasive group (p=0.416). High MYCT1 expression was observed in a substantial number 60% of the tumors (p=0.184). However, high MYCT1-expressing tumors were more frequent in the non-muscle-invasive patient group than among the muscle-invasive patients. Conclusion We can conclude that down-regulation of MYCT1 in MYC-over-expressing tumors results in muscle invasion in bladder cancer. On the other hand, we suggest that over-expression of MYCT1 may prevent the tumorigenic effects of MYC. MYCT1 expression rate may be an indicator to distinguish muscle-invasive and non-muscle invasive bladder tumors or non-muscle invasive tumors with potential to progress.