Kardiyopulmoner bypassın sitokinler üzerine etkisi
The effects of cardiopulmonary bypass on cytokines
  1. Tez No: 448909
  2. Yazar: KADİR RASTGELDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kardiyopulmoner bypass(KPB) kardiyak cerrahide kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Tarihçesinde ilk olarak cihaz olarak hasta bireyin yakınlarının pompa olarak kullanılması ile başlayıp şimdi modern cihazların kullanıldığı bir tıbbi prosedür halini almıştır. KPB hastanın kalbi ve akciğeri belli bir süre durdurulmakta, bu organların yerine kalp akciğer makinesi kullanılmaktadır. KPB ile hastadan kanül ve tüp setlerle alınan kan bu cihazdan geçirilip oksijenlendirildikten sonra tekrar hastanın dolaşımına geri verilmektedir. Kanın şekilli elamanlarının prime solüsyonla ve yabacı materyalla teması sonucu ister istemez vucut savunma sistemleri devreye girmektedir. Çalışmamızda amacımız kardiyopulmoner bypass öncesi sırası ve sonrasında sitokinlerin değişimini araştırmaktır. Bu çalışmamızda Göğüs Kalp Damar Cerrahisi bölümüne koroner damar tıkanıklığı, kalp kapağı sorunları ve kalp krizi nedenlerinden dolayı Kardiyopulmoner Bypass(KPB) ameliyatı olan 15 erkek 15 bayan toplam 30 hasta seçildi. Hasta grubunun yaş ortalaması 49,36. Bu hastalardan Kardiyopulmoner bypass öncesinde (Preop anestezi indüksiyonundan önce), hasta uyuduktan sonra(CVP), kros klempin çıkarıldıktan sonra, pompadançıktıktan sonra ve hasta (postop) yoğun bakımdan servise indikten sonrası olmak üzeretoplam 5 defa heparinli tüplere 5 cc kan alınarak bir çalışma grubu oluşturuldu. Kan örneklerinde sitokinin molekülü vasküler endoteliyal büyüme faktörü (VEGF) çalışıldı. Ameliyet sırasında yani crossklempde iken VEGF düştüğü ve postop dönemde bariz olarak yükseldiği görüldü. Hasta pompaya bağlı iken VEGF sistemi yüksek beklenirken düşmüştür. VEGF sistemini düşüren etkenler ameliyat sırasında hastaya verilen prime solusyonu, heparin ve anestejik ilaçlar olduğu düşünülmektedir. Postop dönemde VEGF bariz olarak yükselmiştir buda immun sistemin ameliyata verdiği cevap olarak düşünülmüştür. Postop 5. gün VEGF değerleri ameliyat öncesi normal değerlerine dönmüştür.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass comes at the beginning of the methods used in cardiac surgery.While it started to be used as a pump implement on patient's relatives,it has become a medical procedure that uses modern equipment now.Cardiopulmonary bypass patients' hearts and lungs are arrested for a while and instead of these organs,the machine fort he heart and lung is put to use.The blood taken from the patient with CPB by cannula and tubing sets is migrated from this device and after that it is given back to the patient's circulation.As a result of the contact of shaped elements of blood with prime solution and unknown material,the defence system of the body are necessiraly activated.Our purpose in this study is researching the transformation of cytokines before,during and after bypass. In this study,15 male and 15 female for a total of 30 patients were chosen for the chest-cardiac surgery section who have cardiopulmonary bypass fort he reason of heart valve problems,heart attack and coronary embolism.The average ages of the patients are 49,36.A working group was created of the patients by taking 5 cc of blood into the tubes with heparin before the cardiopulmonary bypass(before the preop anesthesia induction) after the patient is asleep(CVP) and cross clamp is gotten from the patient and the patient is sent to the service from the intensive care. Blood samples in the cytokine molecule vascular endothelial growth factor (VEGF) was studied. During the surgery and postoperative period have seen a significant rise in VEGF crossklempde while so fell. While waiting for the patient when the system is connected to the pump high VEGF decreased. The system which is supplied to the patient during surgery the Prime factors that lower VEGF solution, heparin and anesthetic drugs is thought to be. Postop period, significantly increased VEGF Buddha is intended as to the operation of the immune system response. 5 post op. VEGF values returned to their normal values prior to surgery day.