Bir yaşındaki bebeklerin persentil eğrileri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Percentile curves of one year old baby and examination of the factors affecting
  1. Tez No: 448917
  2. Yazar: SULTAN BEKLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KARACA ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma; bir yaşındaki bebeklerin persentil eğrileri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; 15 Ekim-15 Aralık 2012 tarihleri arasında Şanlıurfa İl merkezine bağlı Ticaret Borsası ASM, Balıklıgöl ASM ve Onikiler ASM'nden hizmet alan 285 bebeğin annesine uygulanmıştır. Bebeklerin doğum ağırlığı ve doğum boyları, ASM'lerindeki kayıtlardan öğrenilmiş, Bebeklerin araştırmayla ilgili antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS 11.5 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise frekans, yüzde ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to define and analyze the factors that affect the percentile curves of one year old babies. Questionnaire forms are prepared for this aim and are applied to 285 baby mothers who get service from Balıklıgöl Family Healthcare Center (FHC) and Onikiler FHC in Ticaret Borsası FHC in Şanlıurfa between the dates October 15, 2012 and December 15, 2012. Birth weights and heights are acquired from the health records of the FHCs and anthropometric measurements of the babies related to the research are manually taken by the researcher. The data obtained in this study descriptive statistical methods (frequency, percentage) were used. Qualitative data for the comparison of Pearson's Chi-square test and Fisher's exact test was used.