Liken planus hastalarında oküler yüzey değişiklikleri ve korneal duyarlılığın araştırılması
Investigation of ocular surface changes and corneal sensitivity in patients with lichen planus
- Tez No: 448941
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ANIL KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ön bilgi ve Amaç: Liken planus (LP); patogenezi tam olarak bilinmeyen, kronik seyirli, papüllü skuamlı, inflamatuar bir dermatozdur. LP; derinin yanı sıra kıl folikülleri, tırnaklar ve mukozal yüzeyleri de etkiler. Bu çalışmada LP'nin mukozal yüzeyleri tutma eğilimi ve artan oküler LP olgu bildirimleri nedeniyle LP tanısı almış, erişkin. gönüllü hastalarda, sağlıklı gönüllülerde karşılaştırmalı olarak oküler yüzey değişikliklerinin sistematik olarak araştırılması hedeflenmiştir. LP olgularında şiddetli kutanöz kaşıntı iyi bilinen bir semptomdur ve LP'de korneal duyarlılık bulunması olası görünmektedir. Bu nedenle LP olgularında bugüne kadar araştırılmamış bir özellik olarak korneal duyarlılığın varlığının da ortaya konulması amaçlanmıştır. Hastalar, Materyal ve Metot Çalışmamız; KÜTF, Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, bilgilendirilmiş gönüllü olur formunu dolduran daha önceden klinikopatolojik olarak liken planus tanısı doğrulanmış olan 30 liken planuslu hasta ve kontrol grubu olarak liken planuslu hastalarla yaş ve cinsiyet uyumu sergileyen, bilinen dermatolojik ve oftalmolojik hastalık öyküsü olmayan 30 gönüllü erişkin bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hasta grubundakiler ve gönüllü erişkin olgular daha sonra KÜTF Göz Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğinde rutin oftalmolojik muayene kapsamında değerlendilerek invaziv olmayan yöntemler(en iyi düz görme keskinliği, oküler biyomikroskopik muayene, fundus muayenesi, esteziyometre, gözyaşı film kırılma zamanı testi, Schirmer-1 testi,ultrasonografik pakimetre ile korneal kalınlık ölçümü ve santral korneal mekanik sensitivite ölçümü ile konjonktival impresyon sitolojisi) ile detaylı değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim and Scope: Lichen planus (LP) is a chronic, inflammatory, papulosquamous,dermatosis for which the exact pathogenesis is not clearly defined. LP effects the hair follicles, the nails and the mucosal surfaces other than the skin surface. In this study we aimed to systematically investigate the ocular surface changes in patients with LP and compare the ocular findings of these Lp patients with adult healthy volunteers without LP since LP is adisorder that tends to effect mucosal surfaces and besides there is a steady increase in the cases of ocular lichen planus. Severe cutaneous pruritus is a well-known symptom of cutaneous LP so that the corneal hypersensitivity is an expected symptom of ocular involvement in LP. Therefore we also aimed to search the presence of corneal hypersensitivity in LP cases which is a parameter that has not been investigated so far. Patients Material and Methot: Our study has been performed on patients group consisting of 30 patients diagnosed as LP at the Dermatovenereology Department of Kırıkkale University School of Medicine after all the patients have given written concent and 30 aged and sex matched adult healthy volunteers without any known dermatologic and ophthalmologic diseases as the control group. Each case including the patients and the controls were then gone through a routine ophthalmologic evaluation with non-invasive methots including OSDI scores, opthalmologic examination, the best visual acuity, ocular biomicroscopical examination, esthesiometry, tear break up time, Schirmer 1 test, corneal thickness measurement by ultrasonographic pachimetry and conjunctival impression cytology.