Liken planus hastalarında subklinik ateroskleroz belirteci olarak karotis intima medya kalınlığı
Carotid intima media thickness as a subclinical atherosclerosis marker in patients with lichen planus
- Tez No: 679892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SAATCI YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Kardiyoloji, Dermatology, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Liken planus kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Literatürde kronik enflamasyon ile subklinik ateroskleroz arasındaki ilişki rapor edilmesine rağmen liken planus ile karotis arter intima medya kalınlığı (İMK) arasındaki ilişki daha önce değerlendirilmemiştir. Bu çalışmanın amacı liken planus ve karotis arter İMK arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir Metot: Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne Mart 2015-Eylül 2015 tarihleri arasında başvuran klinik ve/veya histopatolojik olarak liken planus tanısı konan 54 hasta ve kardiyoloji polikliniğe başvuran yaş ve demografik özellikler açısından benzer 51 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, hipertansiyon, diabetes mellitus, sigara kullanımı, aile öyküsü varlığı gibi risk faktörleri, sistolik kan ve diyastolik kan basıncı düzeyleri, biyokimyasal, hematolojik ve ekokardiyografik parametreler ile karotis İMK karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza yaşları 19-74 arasında ve yaş ortalamaları 46.62±13.87 yıl olan, 61'i kadın (%58), 44'ü erkek (%42) olmak üzere toplam 105 hasta alındı. Serum düşük dansiteli lipoprotein kolesterol ve trigliseride ait iki grup arasında bakılan değerlerde sayısal olarak farklılık izlense bile istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi (sırasıyla p= 0.465, 0.784). Buna karşı olarak ise serum yüksek dansiteli lipoprotein ve total kolesterol değeri liken planus grubu lehine olarak daha yüksek izlendi (sırasıyla p= 0.009, 0.042). Çalışma gruplarında karotis arter İMK, liken planus grubunda 0.9±0.1 mm, kontrol grubunda ise 0,5±0.1 mm olarak saptandı (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
Background: Lichen planus is a chronic inflammatory disease. Although the association between chronic inflammation and subclinical atherosclerosis has been reported in the literature, the relationship between liken planus and carotid intima media thickness (IMT) has not been previously investigated. The aim of this study is to investigate the relationship between lichen planus and carotid IMT. Method: 54 patients admitted to the Atatürk Research and Education Hospital Dermatology Clinic between March 2015 and September 2015 and diagnosed with lichen planus histopathologicaly or clinicaly are compared with a control group of 51 patients with similar demographic characteristics. Carotid IMT values of the patients in each group were compared with parameters such as body mass index, left ventricular ejection fraction, hypertension, diabetes mellitus, smoking, risk factors such as family history systolic blood pressure and diastolic blood pressure. RESULTS: 105 patients with the age range of 19-74 (mean and standart deviation, 46.62±13.87) were included in the study. 61 of the patients were women (58%) and 44 of the patients were men (42%). Low-density lipoprotein cholesterol and trigliseride levels were different among study groups the difference was not statistically significant (respectively p= 0.465, 0.784). In contrast, high-density lipoprotein and total cholesterol levels were observed higher in lichen planus compared to control subjects (respectively p= 0.009, 0.042).