Acil servise başvuran geriatrik hastalarda sepsis sıklığının araştırılması
To investigate the incidence of sepsis in elderly patients who admitted to the emergency medicine
  1. Tez No: 448944
  2. Yazar: ÜLKÜ AÇIKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda; yaşlı hastalardaki sepsis sıklığını, sepsise neden olabilecek predispozan faktörleri ve moratlite oranları değerlendirerek literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışma 01.07.2015 - 01.09.2015 tarihleri arasındaKırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi AS'sine başvuran 65 yaş üstü350 hasta ile retrosprekti gerçekleştirildi. Çalışmada sarı ve kırmızı alana kabul edilen 65 yaş üstü hastalar değerlendirmeye alındı. Hastaların sepsis oranları, sosyodemografik özellikleri, geliş şekli, başvuru şikayeti, fizik muayene bulguları, labaratuvar parametreleri, organ yetmezliği gelişme durumları, kültür ve radyolojik tetkik yapma gereksinimi, konsültasyon, yatış ve mortalite durumları incelendi. Gruplar arasında kıyaslama yapıldı. Veriler SPSS Windows 18 versiyonunda analiz edildi. Verilerin analizinde Mann whitney U, ki-kare ve Fisher kesin ki-kare testleriyle yapıldı. p0.05). Sepsisli hastalar eğitim düzeyleri düşük, daha fazla immobil ve dışa bağımlıydı (p0.05), sepsisli hastaların daha sık aynı şikâyet ile başvurduğu ve daha fazla oranda yatırıldığı saptandı. Son 1 ay içerişinde solunum yolu enfeksiyonu sıklığı ve antibiyotik kullanımı sepsisli hastalarda fazlaydı. Sepsisli hastaların üriner kateterizasyon işlemi anlamlı olarak yüksek iken, sepsis olmayan hastaların kardiyak kateterizasyon işlemi anlamlı olarak yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To investigate the incidence of sepsis in elderly patients who admitted to the emergency medicine. Kırıkkale University Medical Emergency Department. Physician Assistant Thesis - Kırıkkale, 2016. Aim: In our study; we aimed to contribute to the literature by evaluating sepsis incidence in elderly patients, predisposing factors that may cause sepsis, and the mortality rates. Material-Methods: Our study was performed with 350 patients older than 65 years retrospectively who admitted to the emergency department of Kirikkale University Faculty of Medicine Hospital between 01.07.2015-01.09.2015. In our study, patients over 65 years of age who admitted yellow and red areas were evaluated. Sepsis rates, sociodemographic characteristics, application type, complaints, physical examination findings, laboratory parameters, state of organ failure development, culture and radiological examination requirements, consultation, hospitalization and mortality events of patients were examined. Comparisons were made between the groups. Data were analyzed using SPSS version of Windows 18. In the analysis of data, Mann Whitney U, chi-square and Fisher's chi-square tests were used. P 0.05). Education level of the patients with sepsis was lower, more immobile and dependent outside (p 0.05), it was found that patients with sepsis presented with the same complaint more often and hospitalized more rate. The frequency of respiratory infections in the last 1 month and antibiotic use was greater in patients with sepsis. While urinary catheterization of patients with sepsis were significantly higher, cardiac catheterization procedures for patients without sepsis was significantly higher (p 0.05).