Tek taraflı parsiyel üreter obstrüksiyonu yapılan ratlarda koenzim Q ve selenyumun böbrek üzerine etkisi
Effect of coenzyme Q and selenium on the kidney in unilateral partial ureteric obstructed rats
  1. Tez No: 448952
  2. Yazar: MUSTAFA KORAY KIRDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TUĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda unilateral parsiyel üreter obstrüksiyonunda meydana gelen antioksidana bağlı böbrek hasarında selenyum ve koenzim Q'nun etkilerini incelemeyi planladık. 24 adet Sprague-Dawley rat 4 gruba ayrıldı. Sham Grup 1, Grup 2 parsiyel unilateral üreteral obstrüksiyon grup (PUÜO), Grup 3 PUÜO+ Koenzim Q, Grup 4 PUÜO+Selenyum grup. Doku ve kan örneklerinden biyokimyasal olarak paroksanaz, total antioksidan seviye (TAK), total oksidan seviye (TOS) değerleri hesaplandı. Doku örnekleri histopatolojik olarak incelendi. Dokularda total antioksidan kapasite (TAK) düzeyi Grup 3 ve Grup 4'de Grup 2'ye göre istatistiksel olarak anlamlı artış tespit edildi. Doku TOS düzeyi Grup 3 ve Grup 4'de Grup 2'ye göre anlamlı bir azalma tespit edildi. Serum paroksonaz (PON) düzeyi Grup 1 ve 2'ye göre Grup 3 ve 4'de anlamlı bir artış tespit edildi. Histopatolojik incelemelerde intertisyel inflamasyon, konjesyonun kontrol grubuna göre koenzim Q ve selenyum verilen gruplarda daha az olduğu tespit edildi. Selenyum grubunda koenzim Q grubuna göre daha anlamlı bir azalma tespit edildi. Çalışmamızda koenzim Q ve selenyumun unilateral parsiyel üreter obstrüksiyonunda oluşan oksidasyon ve doku çalışmalarında incelenen hasarı azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, selenium and coenzyme Q unilateral ureteral obstruction, which aimed to investigate the effects of antioxidants to damage occurring in the kidney.24 female Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups. Sham Group 1, Group 2 partial unilateral ureteral obstruction group (PUUO), Group 3 PUUO + Coenzyme Q Group 4 PUUO + Selenium group. Tissue and blood samples were biochemically Paraoxonase, total capacity (TAC), total oxidant status (TOS), that underwent parameters and histopathological evaluation. Total antioxidant capacity (TAC) tissue levels Group 2, Group 3 and 4 by statistically significant. Tissue TOS values by a statistically significant reduction in the Group 2, Group 3 and 4. When he examined tissue parameter in Group 2, Group 3 and 4. It was found by a statistically significant decrease in value. Serum paroxonase (PON) based on the value of Group 1 and 2, Group 3 and 4 showed a statistically significant increase. Histopathological examination has been found that interstitial inflammation and congestion control group compared to Coenzyme Q, and further reduced to be more in the selenium group. By the results of our study Coenzyme Q and selenium reduced the oxidation and tissue damage in partial ureteral obstruction case.