Üriner sistem obstrüksionlarının tanısında renkli doppler ultrasonografik incelemenin tanı değeri
  1. Tez No: 59750
  2. Yazar: ALTAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDİH ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET: Akut renal kolik semptomları ile gelen hastalarda genellikle ilk yapılan radyolojik inceleme ultrasonografi'dir. Bu durum hamilelerde, kontrast madde alerjisi olanlarda ve bilinen bir renal hastalığı bulunanlarda daha da geçerlidir. Konvansiyonel US sensitif bir metod olmakla beraber spesifik değildir. Hayvan deneylerinde renal obstrüksiyonların renal vasküler direnci arttırdığı gösterilmiştir. Artmış vasküler direnç diastolik akımda sistolik akıma göre daha belirgin düşüşe neden olmaktadır. Buradan yola çıkarak, obstrüktif ve nonobstrüktif pyelokaliektazinin ayrımında vasküler direnci yansıtan rezistif indeks değerlerini kullandık. Çalışmamızda obstrükte böbreklerde RI değerlerinin, parsiyel obstrükte veya postobstrüktif dilate böbreklerde saptanan RI değerlerine göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Hem tek taraflı hem de iki taraflı obstrüksiyonlarda RI değerleri yükselmektedir. Elde ettiğimiz RI ve ARI değerlerine dayanarak obstrüksiyon tanısı için eşik değer olarak RI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: The Diagnostic Value of Color Doppler Ultrasonography In The Diagnosis of Urinary Obstruction. The patient who present with symptoms of acute renal colic often undergoes examination by means of conventional ultrasound. This is particularly true in pregnant patients, patients with a history of reactions to radiographic contrast material and those known renal disease. Although conventional US is sensitive (though not specific) in detection of the collecting system dilatation that accompanies established obstruction, previous researchs have shown conflicting results in evaluation of the suspected obstruction. Animal studies have shown that renal obstruction increases renal vascular resistance. Duplex Doppler sonography is useful for detecting these changes because increased vasculer resistance causes marked reduction in diastolic flow than in systolic flow. We studied the value of the resistive index (RI) to distinguish between obstructive and nonobstructive pyelocaliectasis. We found that, the RI values of obstructed kidneys was significantly higher than the RI values partially obstructed or postobstructed dilated kidneys. The RI elevation has been observed in both unilateral and bilateral obstruction. Obstruction was indicated by the dual criteria of a RI of 0.70 or greater plus an absolute difference in RI between kidneys of 0.08 or greater. These dual criteria had a sensitivity of %91, a specificity of %88, a (+) predictive accuracy of %97, a (-) predictive accuracy of %66 and a accuracy valuof %91. Only with the criteria of RI between kidneys of 0.08 or greater we had a sensitivity of %90, a specificity of %100, a (+) predictive accuracy of %100, a (-) predictive accuracy of %66 and a accuracy valuof %92 Finally, Doppler US. reliably distinguish obstructive from nonobstructive dilatation of the collecting system and its use increase the specifitiy and thus accuracy of the conventional US in the clinical setting of possible urinary obstruction. kev words: pyelocaliectasis obstruction doppler sonography. VII