Kolorektal kanser gelişen hastalarda aynı anda ve sürveyans sırasında lezyona komşu, kanser olmayan tüm kolon mukoza ve lümeninin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evalution of the colorectal cancer patients at the same time developing and surveillance during lesion in the neighbors, without any cancer of colon mucosa lumen
- Tez No: 448961
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kolorektal kanserler (KRK), sıklığı toplumlara göre değişen ve kansere bağlı mortalite ve morbiditenin başta gelen nedenleri arasındadır. Kolon polipleri prekanseröz lezyonlar olarak kabul edilir ve tarama kolon poliplerinin saptanarak çıkarılmasını sağlar. Bu nedenle de kolorektal kanserler önlenebilir kanserler arasındadır. Bu çalışmada KRK tanısı almış, tedavi görmüş (cerrahi/kemotarapi/radyoterapi) hastalarda kolonun komşu ve diğer tüm alanlarında ilk lezyon tespit anında ve sürveyans sırasında saptanan lezyonların neler olduğu, bunların anotomorfolojik görüntüleri ve histopatolojik olarak hangi lezyonla olduklarının tanımlanması amaçlanmıştır Hastalar ve yöntem: Bu çalışmaya Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroentereloji Kliniği , Genel Cerrahi Kliniği ve Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde 01.01.2009-01.06.2015 tarihleri arasında kolon kanseri tanısı almış, kolonoskopisi yapılmış ve daha sonra da surveyans kolonoskopileri yapılan hastalar alınmıştır.Surveyans yapılan hastaların hastalarının kayıtlardaki klinik, kolonoskopik ve histopatolojik bulgularının dağılımı yıllara göre değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %42,6'sında ilk kolonoskopide, %54,1'inde sürveyans kolonoskopisinde tümöre eşlik eden polip varlığı saptanmıştır.Hastaların %26,2'sinde tanı anında metastaz tespit edilmiştir.Hastaların %19,3'ünde senkron, %21,3'ünde metakron tümör saptanmıştır.Senkron tümör varlığı ile başlangıç kolonoskopi özellikleri arasında ilişki tespit edilemezken, metakron tümör tespit edilenlerde başlangıç kolonoskopisinde >1 cm polip varlığı anlamlı oranda yüksek tespit edilmiştir (%46.2 vs. %14.6, p=0.02). Sonuç:Kolorektal kanser görülme sıklığı 50 yaşından sonra artmakta ve ileri yaş gruplarında en yüksek düzeye ulaşmaktadır. Tarama programları ile henüz kansere dönüşmemiş kolon polipleri ve erken dönem lokalize kanserleri saptamak ve tedavi etmek mümkündür. Kanser saptanan vakalarda kolonun diğer kesimlerinin de ayrıntılı taranması gerektiği,senkron ve metakron lezyonların saptanabilmesinin önemli olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers (CRC), having different frequencies among different communities, are considered as one of main causes of mortality and morbidity due to carcinoma. In this study the focus is on patients who were diagnosed with CRC and received treatment (surgical/chemotherapy/radiotherapy). It is aimed at classifying the first lesions detected in neighboring or any region in body after treatment and during surveillance with their anatomorphologic images and histopathology. Patients and Method: This study covers the patients who have been diagnosed with CRC between 01/01/2009-01/06/2015 and have received treatment in Kırıkkale University Medical School Clinic of Gastroenterology, Clinic of General Surgery and Clinic of Medical Oncology and to whom survaillance colonoscopy has done afterwards. Results: 42.6% of patients at first colonoscopy, 54.1% of patients at survaillance colonoscopy were diagnosed with polypes among with tumor. 26.2% were diagnosed with metastasis, 19.3% were diagnosed with synchronous, 21.3% metachronous tumor. Initial colonoscopy symptoms could'nt offer an insight for synchronous tumors, whereas for metachronous tumors it is found out that polype >1 cm has been detected in initial colonoscopy (%46.2 vs. %14.6, p=0.02). Discussion: The prevalance of CRC increases after age of 50 and reaches the maximum in geriatric groups. However it is also possible to detect polypes that have'nt yet developed into carcinoma and early-phase localized tumors. Nevertheless, it's important to make detailed scan of other regions of colon after detection of carcinoma especially for distinguishing between synchronous, metachronous regions.