Kemoterapi alan hastalarda ortalama trombosit hacmi (MPW) ve trombosit dağılım aralığı (PDW) değerlerinin değişimi
The change of the mean platelet volume (MPW) and platelet distribution width (PDW) values in patients receiving chemotherapy.
  1. Tez No: 374866
  2. Yazar: BİLAL TOKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHMUS ERTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kanser hastalarında kemoterapi ile tromboza olan yatkınlığın artışı günümüzde iyi bilinen konulardandır. Aynı zamanda ortalama trombosit hacmi (OTH) ve trombosit dağılım aralığının (TDA) vasküler tromboz ile ilişkisini inceleyen pek çok çalışma yapılmış ve bazıları da hala devam etmektedir. Kemoterapi protokolleri ile trombosit aktivasyonunun önemli göstergelerinden olan OTH ve TDA da meydana gelen değişimleri inceleyen çalışmamızda bu kanserlerde sıklıkla kullanılan 6 ayrı kemoterapi protokolünün uygulandığı 169 mide ve 176 kolorektal kanser tanılı toplam 345 hasta geriyedönük olarak incelendi. Çalışmamıza alınan hastaların ortalama yaşı 59 (23-80) olup 190 ı erkek 155 hasta ise kadındı. 215 hasta adjuvan kemoterapi alırken 130 hasta metastatik hastalığa yönelik kemoterapi almıştı. Hastaların kemoterapi protokolü öncesi, ortası ve sonrası trombosit sayısı, OTH ve TDA değerleri alınmıştır. Ayrıca mide kanseri tanısıyla kemoterapi uygulanan hastaların kemoterapi aldığı dönem içerisinde gelişen vaskuler tromboz olayları kaydedilmiş ve sağkalım süreleri hesaplanmıştır. Bu değerler her kemoterapi protokolü için ayrı ayrı uygun istatistiksel analizlerle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda kemoterapi alan hastalarda trombosit sayısı ve OTH değerlerinde anlamlı derecede düşüş olurken TDA nın ise arttığı görülmüşür. Ayrıca mide ve kolorektal kanserli hastalarda kemoterapi ile meydana gelen OTH ve TDA değerlerindeki değişikliklerin vasküler tromboz, genel ve progresyonsuz sağkalımla aralarında istatistiksel anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak mide ve kolorektal kanserli hastalarda sıklıkla uygulanan kemoterapi protokolleri ile OTH ve trombosit sayısı değerleri azalırken TDA artmaktadır. Ancak bu değişimlerin vasküler tromboz sıklığı, genel ve hastalıksız sağkalımla istatistiksel anlamlı ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The increase of tendency to thrombosis along with chemotherapy in cancer patients is a well known issue today. Also, numerous studies investigating the relationship between the mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW) and vascular thrombosis have been done and some are still ongoing. In our study investigating the changes in MPV and PDW, prominent indicators of platelet activation, with chemotherapy protocol. A total of 345 patients with the diagnosis of 169 gastric and 176 colorectal cancer to whom 6 different types of chemotherapy protocol often used for these cancers were applied, have been analyzed retrospectively. Median age of the patients included in our study was 59 (23-80) and 155 patients of them were males while 190 of them were females. Whereas 215 patients received adjuvant chemotherapy, 130 patients received chemotherapy for metastatic disease. The platelet count, MPV and PDW values of the patients were measured before, during and after chemotherapy. In addition, the cases of vascular thrombosis developing at the time when the patients to be diagnosed with gastric cancer received chemotherapy were recorded and survival times were then calculated. These values were separately compared with appropriate statistical analysis for each chemotherapy protocol. As a result of our study, it was found that while platelet count and MPV values significantly decreased, PDW increased in the patients receiving chemotherapy. Also, it was determined that there is no statistically significant relationship between the changes of MPV, PDW values caused by chemotherapy in the patients with gastric and colorectal cancer and vascular thrombosis, overall or progression-free survival. Consequently, PDW increases while platelet count and MPV values decrease through chemotherapy protocols often given to patients with gastric and colorectal cancer. However, no statistically significant relationship between these changes and the frequency of vascular thrombosis, overall or disease-free survival was detected in patients with gastric and colorectal cancer.