Hemodiyaliz hastalarında anti-toxoplasma gondii antikorlarının ELISA yöntemi ile araştırılması.
Investigation of Anti-Toxoplasma gondii antibodies in the hemodialysis patients with ELISA method
- Tez No: 448972
- Danışmanlar: PROF. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı hemodiyaliz (HD) hastalarında Toxoplasma gondii'nin seroprevalansını saptamak ve bu hastalarda bir risk faktörü olarak toksoplazmozun önemini ortaya koymaktır. Çalışma 26.12.2013-01.01.2016 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde HD'e giren hastalar üzerinde yürütülmüştür. Anti-T. gondii IgG ve IgM antikor seviyelerini ELISA yöntemi ile belirlemek için, hasta grubu kronik böbrek yetmezliği olup HD uygulanan 150 hastadan (80'i kadın, 70'i erkek; 26'sı 35 yaşından küçük, 124'ü 35 yaşından büyük); kontrol grubu ise bilinen herhangi bir kronik hastalığı olmayan, herhangi bir immünsupresif tedavi almayan ve Nefroloji Polikliniğine başvuran 50 kişiden (28'i kadın, 22'si erkek; 41'i 35 yaşından küçük, 9'u 35 yaşından büyük) oluşturulmuştur. Çalışmamızda toplam 150 HD hastasının 89'u (%59,3) anti-T. gondii IgG antikoru, 4'ü (%2,7) IgM antikoru yönünden seropozitif bulunmuştur. Kontrol grubundaki 50 sağlıklı bireyin 14'ü (%28) anti-T. gondii IgG antikoru yönünden pozitif bulunurken, bu grupta IgM antikoru yönünden pozitiflik saptanmamıştır. Yapılan istatistik değerlendirmede kronik böbrek yetmezliği ile hem anti-T. gondii IgG (p˂0.01) hem de IgM antikoru (p˂0.05) sıklığı arasında ayrı ayrı anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Çalışmada anti-T. gondii IgG antikorunu belirleme sıklığında cinsiyetler ve yaş grupları arasında istatistik olarak fark saptanmazken, anti-T. gondii IgM antikorunu belirleme sıklığında hem cinsiyetler (p˂0.05) hem de yaş grupları (p˂0.05) arasında fark belirlenmiştir. Çalışmamızda bazı yaşam koşulları ve alışkanlıklar istatistiksel olarak değerlendirilmiş olup sadece çiğ köfte yeme alışkanlığı ile toksoplazmoz seropozitifliği arasında anlamlı bir ilişki (p˂0.05) belirlenmiştir. Sonuç olarak HD hastalarının takibini yapan hekimlerin toxoplasmosisi risk faktörleri arasında değerlendirmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study is to determine Toxoplasma gondii seroprevalence in hemodialysis (HD) patients and establish the significance of toxoplasmosis as a risk factor. The study was conducted with HD patients at Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between December 26, 2013 and January 1, 2016. To determine anti-T. gondii IgG and IgM antibody levels with ELISA, the patient group included 150 patients (80 female and 70 male; 26 younger than 36 and 124 older than 35) that had chronic kidney failure and received HD and control group included 50 healthy individuals (28 female and 22 male; 41 younger than 36 and 9 older than 35) that applied to Nephrology Polyclinic and did not receive any immunosuppressive treatment. In the study, 89 out of total 150 HD patients (59.3%) were found anti-T. gondii IgG antibody seropositive and 4 were (2.7%) anti-T. gondii IgM antibody seropositive. Fourteen of 50 healthy individuals in the group (28%) were anti-T. gondii IgG antibody positive, while none in this group was anti-T. gondii IgM antibody positive. Statistical analysis demonstrated there were separate significant correlations between both anti-T. gondii IgG (p˂0.01) and anti-T. gondii IgM antibody (p˂0.05) frequencies with chronic renal failure. While there were no statistically significant differences in the prevalence of anti-T. gondii IgG antibody identification based on gender and age groups, there were significant differences between the prevalence of anti-T. gondii IgM antibody based on both gender (p˂0.05) and age groups (p˂0.05). Certain life conditions and habits were assessed statistically in our study and a significant correlation was found only between eating Turkish steak tartar and toxoplasmosis seropositivity (p˂0.05). As a result, it was understood that the physicians who monitor of HD patients should assess toxoplasmosis among the risk factors.