Ellajik asitin miyokart infarktüsü oluşturulmuş ratlarda sialik asit düzeyleri ve lipit profili üzerine etkisi
The effect of ellagic acid on levels of sialic acid and lipid profile in myocardial infarction induced rats
- Tez No: 448973
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada amaç, ellajik asitin isoproteronol ile oluşturulmuş miyokart infarktüsünde, serum /doku total ve lipide bağlı sialik asit düzeyleri ile lipit profili üzerine etkisini incelemek ve infarktüs sonrası gözlenen sialik asit artışında oksidatif hücre hasarını değerlendirmektir. Bu amaçla, 250-300 g ağırlığında 32 adet dişi Wistar-albino rat, her birinde sekiz adet olacak şekilde, kontrol (K), isoproteronol (ISO), ellajik asit + ISO (EA+ISO), ellajik asit (EA) olmak üzere dört gruba ayrıldı. Miyokart infarktüsü, isoproterenolün intraperitoneal olarak 150 mg/kg 24 saat ara ile 2 kez verilmesi ile oluşturuldu. Ellajik asit, oral olarak 14 gün boyunca 30 mg/kg/gün verildi. Deneysel infarktüs oluşumu kreatin kinaz-MB (CK-MB), kardiyak troponin I (cTnI), laktat dehidrojenaz (LDH) düzeylerindeki yükselme ve histopatolojik değişikliklerle kanıtlandı. Total (TSA) ve lipide bağlı (LSA) sialik asit düzeylerini belirlemek için sırasıyla Sydow ve Katopodis yöntemleri kullanıldı. İsoproteronol, serum CK-MB, cTnI, LDH, LDL, VLDL, kolesterol, trigliserit, serum/doku TSA ve LSA seviyelerinde anlamlı bir artışa, HDL seviyesinde düşüşe ve kalp dokusunda miyokart infarktüsü ile uyumlu histopatolojik değişikliklere yol açtı. Ellajik asit önemli etkiler gösterdi ve bu parametreleri pozitif yönde değiştirdi. Bununla birlikte, total ve lipide bağlı sialik asit ile kardiyak hasarın belirteçleri arasında anlamlı bir korelasyon yoktu. Sonuç olarak, isoproterenol ile oluşturulan miyokart infarktüsü, miyokardial hücre hasarından bağımsız bir mekanizma ile serum sialik asit düzeylerinde artışa yol açabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of ellagic acid on serum / tissue total and lipid-bound sialic acid levels and serum lipid profile in isoproterenol-induced myocardial infarction and to evaluate the role of cell damage in the elevation of sialic acid post infarction. For this purpose, 32 female Wistar-albino rats weight 250-300 g were divided into four groups as control (K), isoproterenol (ISO), ellagic acid + ISO (EA+ISO), ellagic acid (EA) as eight rats in each group. Myocardial infarction was produced with 150 mg/kg of isoproterenol administered intraperitoneally twice at an interval of 24 hour. Existence of experimental infarction was confirmed by histopathological changes and the elevated levels of creatine kinase-MB (CK-MB), cardiac troponin I (cTnI) and lactate dehydrogenase (LDH). The levels of total (TSA) and lipid-bound (LSA) sialic acid were determined by the methods of Warren and Katopodis, respectively. Isoproterenol caused a significant increase in serum CK-MB, cTnI, LDH, LDL, VLDL, cholesterol, triglyceride, serum/tissue TSA and LSA levels, decrease in HDL level and histopathologic changes confirming myocardial infarction in heart tissue. Ellagic acid showed significant effects and positively changed these parameters. However, no significant correlation was found between total and lipid-bound sialic acid and the markers of cardiac damage. As a result, myocardial infarction induced by isoproterenol may lead to an increase in serum total and lipid-bound sialic acid levels by a different mechanism independent from the myocardial cell damage