The apoptotic, cytotoxic and genotoxic effects of novel fluorine boron hybrid complex (l4bf2) on colorectal cancer
Yeni fluor boron hibrit kompleksinin (L4BF2) kolorektal kanser üzerindeki apoptotik, sitotoksik ve genotoksik etkisi
- Tez No: 448975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TÜLÜCE, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kolorektal kanser (CRC), her iki cinsiyette en sık görülen kanser türlerinden biridir; Diğer kanserler arasında önde gelen üçüncü ölüm olarak değerlendirilmiştir. Schiff bazı komplekslerin apoptozu indükleme potansiyeline dayanan bu çalışma, HT-29 hücrelerinde yeni florin bor hibrid kompleksinin (L4BF2) sitotoksik, genotoksik ve apoptotik aktivitesini incelemeyi amaçlamıştır. Kompleks, HT-29 hücreleri üzerinde güçlü bir baskılayıcı etki yapmıştır. Bu çalışmada, HELA, DU-145, PS3, DLD-1, ECC, PNT1-A ve HT-29 olmak üzere yedi farklı hücre dizisinde L4BF2 incelendi ve daha sonra insan kolorektal adenokarsinoma hücre dizisi üzerindeki apoptotik, sitotoksik ve genotoksik özellikleri araştırıldı. Bunun için de Tek hücreli jel elektroforez testi (comet testi), DNA fragmentasyon laddering, DNA hasarı için akridin orange testi ve apoptotik ölçüm için ELISA gibi standart apoptotik ve sitotoksik testleri L4BF2 farklı konsantrasyonlarda HT-29'un üzerinde uygulanmıştır. Ayrıca toplam antioksidan durum (TAS) ve toplam oksidan durum (TOS) değerlendirerek oksidatif durumu ölçülmüştür. Oksidatif stres indeksi (OSI) de ayrıca hesaplanmıştır. Sonuç olarak, HT-29 hücrelerinde L4BF2'nin çok büyük bir etkisini özellikle DNA'larına zarar vermede buldu ve apoptozise yol açan bir dizi reaksiyona neden oldu. Sonuçlar, L4BF2 kompleksinin kolon kanseri hücrelerinin apoptozunu indükleyebildiğini ve gelecekteki kanser çalışmalarında potansiyel bir aday olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is one of the most common types of cancer in both sexes; it considered to be the third leading death among other cancers. Based on the potential of Schiff based complexes for the initiation of apoptosis, this study meant to examine the cytotoxic, genotoxic and apoptotic activity of a novel florin boron hybrid complex (L4BF2) on HT-29 cells. The complex applied a potent suppressive effect on HT-29 cells. In this study L4BF2 was examined in seven different cell lines, HELA, DU-145, PS3, DLD-1, ECC, PNT1-A and HT-29, later investigated its apoptotic, cytotoxic, and genotoxic properties on human colorectal adenocarcinoma cell line HT-29 in different concentrations, by using standard apoptotic and cytotoxic tests such as single cell gel electrophoresis assay (comet assay), DNA fragmentation laddering, acridine orange test for DNA damage, and ELISA for apoptotic measuring. We also measured the oxidative status by evaluating total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS). Oxidative stress index (OSI) was calculated too. In conclusion, we found a tremendous effect of L4BF2 on HT-29 cells especially in damaging their DNA and cause a series of reactions lead to apoptosis. The results suggest that the L4BF2 complex is able to induce the apoptosis of colorectal cancer cells and is a possible candidate for future cancer studies.