PH duyarlı ve solvatokromik özelliğe sahip sensörlerin geliştirilmesi ve hücre görüntülemedeki uygulamaları
Ph-sensitive applications and the development of solvatochromic feature with sensors and cell imaging
- Tez No: 448987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN MENGEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Meslek Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kuzu B, pH duyarlı ve solvatokromik özelliğe sahip sensörlerin geliştirilmesi ve hücre görüntülemedeki uygulamaları, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Eczacılık Meslek Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Kimya endüstrisinde, ilaç kimyasında ve farmasötik alanlarda floresans sensörler son zamanlarda ilgi odağı olmaktadır. Hücre ve organellerinin pH'ının belirlenmesinde, radyoligantların kullanımında, boya endüstrisinde, enzim ya da protein teşhisinde, metal katyonların ya da anyonların ortamdan uzaklaştırılmasında ve teşhis edilmesinde, çözücü polaritesinin belirlenmesinde ve daha birçok uygulama alanında floresans sensörler kullanılmaktadır. Floresans sensörlerin analitik cihazlara kıyasla daha ekonomik, spesifik ve kolay kullanımlı olması, bu tür alanlarda gelişmelere yol açmıştır. Bu amaç doğrultusunda gelişen floresans sensörlerin organik bileşiklerden oluşması, bu sensörlerin çeşitli özelliklere sahip türevlerinin sentezlenebilmesini sağlamıştır. Bu bilgiler göz önüne alınarak yapılan bu tez çalışmasında, geniş literatür taraması yapıldığında ucuz ve kolay elde edilebilir, floresans özelliğe sahip, çok fonksiyonlu imidazol türevleri tasarlanması ve sentezlenmesi yapıldı. Ayrıca elde edilen imidazol türevlerinin UV-vis, floresans spektrumları alınarak, solvatokromizm, asidokromizm-halokromizm ve fonksiyonel grup etkisi gibi fiziksel ve kimyasal özellikleri incelendi. Elde edilen verilere dayanarak bu bileşiklerin solvatokromik özelliğe sahip oldukları belirlendi. Ayrıca metal katyonları duyarlılık kontrolü yapıldı ve fonksiyonel grup değişikliği yapılan bileşiklerden birinin birçok metal katyonu arasında spesifik olarak Fe+3 katyonuna duyarlı olduğu bulundu. Literatür bilgilerine dayanarak bu tür bileşiklerin anyon duyarlı olabileceği düşüncesiyle anyon çalışmaları yapıldı ve bileşiklerden birisi bir çok anyon arasında yüksek ölçüde sadece F- iyonlarına karşı duyarlı olduğu belirlendi. Diğer yandan bu çalışmalar esnasında moleküllerin ortamın pH'ına karşı floresans emisyonunun değişmesi, bu bileşiklerin hücre içerisinde meydana gelen anormal şartlarda (hastalık vb.) değişen pH'ı belirleme açısından hücre görüntüleme çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Kuzu B, pH-sensitive applications and the development of solvatochromic feature with sensors and cell imaging, Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences Master Thesis in Department of pharmacy profession sciences, Van, 2016. In the chemical industry, pharmaceutical chemistry and pharmaceutical field, fluorescence sensors is the focus of attention in the recently. Fluorescence sensors are used in the determination of pH of cell and organelle, the use of radioligand, in the paint industry, the enzyme or protein diagnostics, in the leaching out of the metal cation or anion and diagnosis, determination of solvent polarity and in many fields of application. Due to the fluorescence sensor devices are more economical, to be specific and easy to use compared to analytical, it has led to improvements in such areas. For this purpose, the formation of organic compounds from the developed fluorescence sensors have enabled the synthesis of derivatives having various features of these sensors. İn this thesis with the above information, When done extensive literature, the design and synthesis of multi-functional imidazole derivatives which having fluorescence properties was done cheaply and easily. Further, fluorescence spectra of UV-vis of the obtained imidazole derivatives were taken. Solvatochromism, asidokromizm-halokromizm and functional groups effect were investigated as physical and chemical properties. Based on the obtained data it was determined to have solvatochromic property of these compounds. Also, the control of sensitivity to metal cations was done and one of many compouns changed functional groups was found to be sensitive to Fe+3 cation. Based on the literature, the working of sensitive anion was done with the idea of one compound may be sensitive and it was determined that only highly sensitive to F- ions among a lot of anion. On the other hand in the during these studies, With the change of the fluorescence emission according to the pH environment of the molecule, Cell imaging studies were performed in terms of determining the changing pH in the abnormal conditions (disease etc.) which occurring in the cell.