Projelerin planlama uygulama ve denetiminde şebeke analizi tekniğinin yeri ve bir uygulama
- Tez No: 4490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Piyasada rekabet, baş döndürücü bir hızla devam ederken bir işletmenin bu rekabetten başarılı olarak çıkabilmesi için en az iki noktada diğer işletmelere üstünlük sağlaması gerekir. Bunlardan birincisi, belirli yönetim süreci içerisinde en iyi kararları alabilmek ve işletmenin imkânlarını bir araya getirip belirli amaçlara ulaşmak için denetim, diğeri ise minimum maliyete ulaşabilmektir. Bu nedenle proje ve programların planlama ve kontrolü iyi- bir şekilde yapılmalıdir ki işletmeler diğer işletmelere üstünlük sağlayabilsin. Bu çalışmada şebeke analizi tekniğiyle projelerin planlanması ve kontrolünde kullanılan PERT/CPM metodu ele alınmıştır. Metod, ilk dört bölümde metodun gerektirdiği kavramlar çerçevesinde anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise yöntemin kullanışlılığına ilişkin olarak bir anket uygulaması verilmiştir. Bu uygulamanın sonucuna göre işletmelerin çalışma alanı % 80 oranında inşaat sektörü olmuştur. Yöntemi kullanan işletmeler bazı sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Bu sorunlar şöyle dile getirilmektedir: 1- Piyasanın belirsizliklerle dolu olması, 2- Kalifiye eleman eksikliği, 3- Yönetim aksaklıkları ve en üst kademedeki yöneticilerin bu konuya yeterince önem vermemeleri.Yöntemi kullananlar, kullanım amacının % 43 oranında maliyet kontrolü olduğunu belirtmişlerdir. İşletmeler % Al oranla PERT/CPM yöntemi kullanmadıklarını ifada etmektedirler. Bunun nedenlerinin başında % 50 oranla teknik bilgi ve eleman eksikliği gelmektedir. Şimdiki uygulamanın yeterli olduğunu söyleyenlerin oranı % AA olurken, yönetimin bu konuda isteksiz olduğunu söyleyenlerin oranı % 40 olmuştur. Yöntemi gelecekte kullanmayı düşünen işletmeler % 67 oranla inşaat alanını seçmişlerdir. Bunları, yöntemi kullanmaya zorlayan nedenler ise: 1- Düzenli ve yeterli bir planlama ile işletme yönetimini daha verimli duruma getirebilmek, 2- Zamandan ve paradan tasarruf sağlayarak genel giderleri düşürmek, 3- Nakit akışını planlamak. Uygulama kısmında bulunan projenin bitmesi için gerekli en uzun süre 286 gündür. Projenin bitirilmesi 946.797.700 TL. gerektirmektedir. Projeye en erken başlama tarihi 14 Ocak 1988 olurken, en geç tamamlanma süresi 25 Ekim 1988 olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In view of intesns competition in various industries the success of individual firms depends upon their ability to act in accordance with two priori conditions. These conditions are related to the firms ability to organiza firms resources in an efficient way so as to be able to realize relevant objectives with minimum cost. Consequently, the degree of success that is attained in these fields is a determinant of the competetweness of each firm within an industry. In this study network analysis techiques used in project planning and control are exaimined. In this respect PERT/CPM methods were especially relevant. In the first four sections of the study efforts were directed to explain the basic characteristies of the methods used. The results obtained through a questionnaire prepared to interview various firms are presented in section 5. % 80 of the firms interviewed were engaged in construction the firms that use PERT/CPM methods to direct their planning efforts were faced with various problems. These problems can be susmarized as follows: 1. Uncertainties within the industry, 2. Lack of trained personnel, 3. Inefficiency in management and lack of due importance to these planning techniques. 43 percent of the firms which utilize these techniques indicated that their aim is cost control. 47 percent of the firms did not use PERT/CPM methods. percent of the firms which did not use these methods indicated lack of trained personnel and knowledge as reasons, for not doing so: 44 percent of the firms considered present utilization as adequate. However, 40 percent of the firms interviewed indicated that their management is not particularly interested in saing these methods. 67 percent of the firms who indicated a willingaenss to utilize these methods in the future were in construction industry. The reasons for their willinganess can be summarized as; 1. Improving the efficienas management 2. Saving on time and cost. 3. Planning cash flow. Langest time period for the completion of the product considered in section is 286 days. The product will cost a total of 946.797.700 TL. Earliest day for the initiation of the project is 14/January/1988 and possible latest complettion date of the project is 25 October 1988.