Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde sporu geliştirme çalışmaları (1975-1994)
Studies in development of sports in T.R.N.C. (1975-1994)
  1. Tez No: 44904
  2. Yazar: NAZIM SERKAN BURGUL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZBAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
-117- OZET“K.K.T.C.'nde Sporu Geliştirme Çalışmaları”konulu araştırmanın amacı; 1975-1994 yıllan arasında K.K.T.C.'nde sporu geliştirmek için yapılan çalışmaların ne düzeyde olduğunu tespit etmek, ortaya koymak ve yapılan çalışmaları değerlendirmektir. K.K.T.C.'nde, spor ile ilgili önemli bir eksikliği gidermek ve kaynak sıkıntısı çekilmesine rağmen, bu çalışmayla elden geldiğince K.K.T.C.'nde sporu geliştirme çalışmaları konusu hakkında aydınlığa kavuşturulmak istenmiştir. Bu araştırma, betimsel bir çalışma olmakla beraber, konuyla ilgili belgeler ile tarihsel bir tesbiti de yapmaktadır. Araştırmamızdaki belgesel kaynakları, K.K.T.C.'nde 1975-1994 yılları arasında spor ile doğrudan ya da dolaylı olarak mevcut bulunan resmî ve özel çalışma dokümanlarından ulaşabildiklerimiz oluşturmaktadır. Konuyla ilgili uzman kişilerle de görüşmeler yapılarak bir mülakat tekniği uygulanmıştır. Araştırmada, K.K.T.C.'nde hukukî ve siyasî açıdan spor yapılanması incelenirken, sporu geliştirme amacıyla Anayasa, yasa ve tüzüklerle hedefler belirlenmiştir.-118- K.K.T.C.'nde spor teşkilatlanması açısından; K.K.T.C. G.S.Ç.B.'nın tüm birimlerini, eğitim kurumlan, belediyeler, spora hizmet veren kuruluşlar ve K.K.T.C. M.O.K.'nin sporu geliştirmek ve kalkındırmak amacıyla yapılan çalışmaları incelenmiştir. Bununla birlikte uygulanan mevcut spor tesisleri politikası üzerinde incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemelere göre, belirlenen hedeflere malî prob lemler, kültür yapısı, organizasyon ve K.K.T.C'ne uygulanan uluslararası spor ambargosu nedeniyle tam olarak ulaşılamamıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ile 1994 yılı istatistiklerine göre K.K.T.C.'nde; toplam lisanslı sporcu sayısı 30954, antrenör sayısı 638, hakem sayısı 670 ve üye dernek sayısı ise 267'dir. Bununla birlikte mevcut spor tesisi sayısı ise 200'dür. K.K.T.C.'nin siyasî arenada tanınmamasının sebeplerini ve bundan dolayı K.K.T.C. sporunun karşı karşıya kaldığı olumsuz durumla ra da yer verilmiştir. K.K.T.C.'nde sporun geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar konusunda çözüm önerileri de getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-119- SUMMARY The aim of the research called“Studies In Development Of Sports In T.R.N.C.”is; to examine and confirm the standard of the studies made to develop sports in sports in T.R.N.C. through 1975-1994 and ob servation of it. In T.R.N.C, it is offered to remove the important deficiency concerning sports and offered to clear up the studies to develop sports inspite of lack in sources. This research is not only a descriptive study but it is also making a historical confirmation supported by documents concerning the subject. Socumental sources in this research include existing official and private documents directly or indirectly concerning sports and these do cuments are only those we were able to reach. Conversations with the experts concerned with the subject are made and an interview technic is applied. In the research, while investigating sportive structure in T.R.N.C. in terms of politics and laws, targets are pointed out by constitu tion, laws and rules of society to develop sports.120- In respect of sports organization in T.R.N.C; all units in T.R.N.C. Y.S.E.M., education associations, municipalities, all associations serving for sports and all studies made by T.R.N.C. N.O.C. to develop and progress sports are all examined. Meanwhile, in terms of politics, applied sports foundations are investigated. Problems, cultural structure, organization and international sports embargo prevented an ehtire communication to the targets which are pointed out by investigations. The output data of the research, in T.R.N.C. due to statisties in 1994; total number of licenced sportsman is 30954, number of trainers is 638, nuber of referees is 670, and number of member societies of sports is 267. Number of existing foundations of sports is 200. The fact that T.R.N.C. is not recognized by other countries and the reasons and therefore negative attitudes that come up against sports of T.R.N.C. took part in this research. There are also proposal solutions for the studies to develop sports in T.R.N.C.