Hepatik iskemi reperfüzyon hasarında sildenafil'in karaciğer ve uzak organ üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 449040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karaciğer kan akımın kesilmesi sonucu ortaya çıkan iskemi/reperfüzyon hasarının karaciğer üzerindeki etkilerinin azaltılmasında sildenafil etkinliğinin histopatolojik ve biyokimyasal olarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla literatürler tarandığında farklı organlara yönelik çeşitli iskemi reperfüzyon modelleri oluşturulduğu ve çok sayıda araştırmaların yapıldığını görmekteyiz. Özellikle hepatik iskemi reperfüzyon modellerinde ise; son zamanlarda ülkemiz dahil birçok merkezde başarıyla uygulanan karaciğer transplantasyonları sonrası ortaya çıkan reperfüzyon hasarlarının mekanizmasının ortaya konması ve buna yönelik yeni yaklaşımları getirilmesine odaklandığını, ayrıca karaciğer ve safra yollarına yönelik yapılan cerrahi girişimler esnasında yapılması zorunlu hale gelen pringle manevrası ile ortaya çıkan karaciğer iskemisine bağlı olarak ortaya çıkan reperfüzyon hasarının engellenmesine yönelik yaklaşımların oluşturulmasını amaçladığını görmekteyiz. Ayrıca ortaya çıkan iskemi reperfüzyon hasarının sadece ilgili organı değil, özellikle akciğer ve böbrek başta olmak üzere diğer organlarıda etkilediği ve organizmada sistematik bir yanıtın oluşmasına neden olduğu da bilinmektedir.Bu amaçla uygulanan yöntem ise; hepatoduedonal ligamanın klemplenerek 30-45 dakika iskemi ve sonrasında reperfüzyon uygulandığı, kullanılan ajanların ise reperfüzyonun başladığı anda maksimum konsantrasyona ulaşmış olmasının sağlanmaya çalışıldığını görmekteyiz. Ayrıca bu çalışmalarda standart tek ajan için 4 grup kullanılmış olup; birinci ve ikinci grup iskemi- reperfüzyon oluşturmaksızın ilaç etkinliğinin ortaya konması, üçüncü ve dördüncü grup ise iskemi-reperfüzyon sonrası ilacın etkinliğinin ortaya konması amacıyla oluşturulmuştur ve genellikle gruplarda kullanılan ve istatistiksel olarak kabul gören hayvan sayısı her grup için 10 hayvandır. Bu çalışmalarda deneysel çalışma kapsamında hayvanlardan alınan kan ve doku örnekleri biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelenmekte ve oksidatif stresin etkileri ortaya istatistiksel olarak konmaktadır. Sildenafil sitrat fosfodiesteraz tip 5 (PDE 5) enzim inhibitörüdür ve cGMP'yi artırır. 1980'lerde antianjinal olarak denenirken ereksiyon yan etkisi nedeniyle dikkati çekmiş ve erektil disfonksiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ereksiyonun fizyolojik mekanizması korpus kavernozumda nitrik oksitin serbest kalmasıyla başlar. Nitrik oksit guanilat siklazın aktive olmasını sağlar, guanilat siklaz düzeyinin artması cGMP'nin artmasını, korpus kavernozumdaki düz kasların da gevşemesini ve dolayısıyla kan akımının artmasını sağlar. PDE 5 kavernöz cismin dışında değişik dokularda da düşük konsantrasyonlarda bulunmaktadır. Sildenafil sitratın ayrıca trombositlerin trombüs oluşturma kabiliyetlerini azalttığı gösterilmiştir. Bu amaçla literatürlerde belirtildiği gibi; sildenafil'in gerçekten hepatik iskemi reperfüzyon hasarı etkilerinin minimalize edilmesi ve/veya ortadan kaldırılmasında etkin olup olmadığının ortaya konması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Ischemia/ reperfussion damage on the liver caused by Liver blood flow interruption reducing the effects on the liver via sedinafil activity aimed to investigate histologically and biochemically. According to the reviewed literature, there are several created models of ischemia reperfussion for different organs and numerous research had been done by now. Especially hepatic ischemia reperfussion models; recently revealing the mechanisms of reperfussion damage occurring after successfully implemented liver transportation and also aims at the creation of approaches to prevention of reperfussion damage which occurs depend on mandatory pringle maneuver during surgical operations which were carried out towards liver and biliary tract. Also occurring ischemia reperfussion injury affect not only relevant organs but also other organs especially liver and kidney and are olso known to cause a formation systematic response in organism.The method applied for this purpose; clamping hepatoduedonal ligament 30-45 minutes ischemia and then reperfussion is applied, and we see that attempts to ensure that concentration of used agents reached maximum at the time of reperfussion starts. In addition, 4 groups were used for the standard single-agent in this study; the first and second groups reveal the drug efficacy without creating ischemia-reperfussion, the third and fourth groupd are formed after ischemia-reperfussion in order to determine the drug's efficacy and the number of animals generally used in groups statistically acceptable are 10. In this study, as [part of experimental work blood and tissue sample from animals are analyzed histopathologically and biochemically and the effects of oxidative stress presented statistically. Sildenafil citrate phosphodiesterase type 5 (PDE 5) is an enxyme inhibitor and increases cGMP. In the 1980s it was attempted as antiangina, erectile side effects was noted and has been used widely in the treatment of erectile dysfunction. The physiological mechanism of erection is initiated by the release of nitric oxidein the corpus cavernosum. Nitric oxide ensures that activates guanylate cyclase, level of increase in guanylate cyclase triggers cGMP, which relax the smooth muscles of the corpora cavernosa and thus increase blood floow.PDE 5 out of the cavernous substance is found in various tissues in low concentration. Sildenafil citrate has also shown that reducing of the ability of thrombocyte forming thrombus.