Pediatrik premedikasyonda uygulanan oral midazolam ve midazolam-ketamin birlikteliğinin perioperatif etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the perioperative effects of oral midazolam and midazolam-ketamine combination used in premedication in pediatric patients
  1. Tez No: 449092
  2. Yazar: BEYHAN MURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMAY UMUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda, pediatrik hastalara uygulanan oral midazolam ve midazolam- ketamin birlikteliğinin intraoperatif BİS ve hemodinamik değişkenlere, perioperatif komplikasyonlara ve derlenme dönemi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Elektif cerrahi geçirmiş, anestezi indüksiyonu sevofluran ile gerçekleştirilmiş, ASA I-II sınıfı (1-8 yaş) 122 hastanın anestezi izlem formları incelendi. Premedikasyon uygulanmamış hastalar kontrol grubunu (grup K) oluşturdu. Anestezi indüksiyonundan 30 dakika önce oral yoldan 0,5 mg/kg midazolam uygulanmış hastalar grup M'yi, 0,25 mg/kg midazolam ve 2,5 mg/kg ketamin uygulanmış hastalar grup MK'yi oluşturdu. Hastaların aileden ayrıldıklarındaki PSAS ve anestezi indüksiyonundaki MAS değerleri, kalp hızı, ortalama arter basıncı, SpO 2 , BİS, soluk sonu sevofluran ve ETCO 2 değerleri veri olarak alındı. Uyanma, derlenmede kalış ve ayılma süresi, MADS ve SAS kayıtları elde edildi. Perioperatif yan etkiler kaydedildi. İstatistiksel değerlendirmede, tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Grup arası ikili değerlendirmeler bağımsız gruplar t-testi ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of oral midazolam and midazolam-ketamine combination on intraoperative BIS and hemodynamic values, perioperative complications and recovery period, in pediatric patients. Anesthesia records of 122 patients, ASA I-II class (1-8 years old) who have undergone elective surgery with sevoflurane induction, were examined. Patients with no premedication consisted control group (group K). Patients administered 0.5 mg/kg midazolam orally 30 minutes before induction consisted group M and those administered 0.25 mg/kg midazolam and 2.5 mg/kg ketamine orally consisted group MK. PSAS values after parental separation and MAS values after anesthesia induction, heart rate, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation, BIS, end- tidal sevoflurane and carbon dioxide concentration values were collected. Awakening time, time spent at the recovery room, MADS and SAS data were obtained. Perioperative side effects were recorded. Statistical analysis was performed using one-way analysis of variance and Kruskal-Wallis tests. Independent samples t- test was used to compare two means between groups.