Romatoid artrit hastalarında D vitamin düzeyinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisi
The relationship level of vitamin D with the activation of the disease in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 449099
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFİ HANER DİRESKENELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Giriş: Romatoid artrit (RA); nüfusun ~ 1% ' ini etkileyen, kronik inflamatuar bir hastalıktır. 25 (OH) Vitamin D3 düşüklüğünün Romatoid Artrit, Behçet Hastalığı, SLE, Tip I Diyabet, Multiple Skleroz gibi otoimmün hastalıklarda hastalık aktivasyonuyla ve bu hastalıkların oluşum riskinde artışla ilişkili olduğuna dair çalışmalar mevcut olmakla birlikte tartışmalar devam etmektedir. RA tanılı hastalarda Vitamin D düzeyinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza; 1987 ACR tanı kriterleri baz alınarak tanı alan, 200 RA' lı (K/E=146/54, ortalama yaş 55,4±1,3 yıl) ve 77 sağlıklı kontrol (K/E=45/32, ortalama yaş 37,1±6,8 yıl) gruplara alındı. Calisma ve kontrol grubundaki bireylerin demografik özellikleri belirlendi. RA hastalarinin calisma donemindeki hastalik suresi, ekstra-artikuler tutulumlari, RF ve anti-CCP için serolojik durumlari, almakta olduklari tedaviler ve akut faz yanitlari (eritrosit sedimentasyon hizi [ESH] ve C-reaktif protein [CRP]) kaydedildi. Tum hastalarin hastalik aktiviteleri DAS-28-ESH ile belirlendi. Cesitli hastalik aktivite parametrelerinin (sis ve hassas eklem sayilari, ESH, hasta global degerlendirmesi) komposit olarak değerlendirildiği DAS-28 skoruna gore hastalik aktiviteleri DAS-28>5,1 ise yüksek hastalik aktivitesi (YHA); ≤5,1 ve >3,2 ise orta hastalık aktivitesi (OHA); ≤3.2 ve >2.6 ise dusuk hastalik aktivitesi (DHA); ≤2.6 ise remisyon (REM) olarak siniflandirildi. Biyokimya laboratuarinda electrochemiluminescence immunoassay yöntemi ile serum 25OHD3 duzeyi tayin edildi. Serum 25OHD3 duzeyi 30ng/mL ise yeterlilik olarak değerlendirildi. Bulgular: Calismaya alinan RA hastalarinin serum 25 OH D3 duzeyleri kontrol grubundan anlamli olarak daha duşuk olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic inflammatory disease affecting ~ 1% of the population worldwide. A few studies are available regarding that low levels of 25 OH vitamin D3 is associated with activation of autoimmune disease such as rheumatoid arthritis (RA), Behçet disease, SLE, Type 1 Diabetes, multiple sclerosis (MS) and increase risk of occurrence of these diseases. However,debates have been continued.Relationship between vitamin D levels and activation of disease in patients with RA was investigated in this study. Material and Methods: A total of 200 Turkish patients with RA ( F/M:146/54 mean age: 55,4±1,3 years ) ( according to 1987 ACR criterias) and 77 healthy physical examinees (F/M:45/32, mean age: 37,1±6,8 years ) were enrolled in the current study. The demographic characteristics of individuals in study and control groups were determined. In the study period, for patients with RA; disease duration, extra-articular involvement, RF and anti-CCP serological status, the treatment they are receiving and the acute phase response (erythrocyte sedimentation rate [ESR] and C-reactive protein [CRP]) were recorded. In all patients disease activity was determined by DAS-28-ESR .Various disease activity parameters (number of swollen and tender joints, patient Global Assessment of disease activity) was classified according to DAS 28 disease activity score ; DAS-28>5.1 high disease activity (HDA); ≤5.1 and >3,2 disease activity middle (MDA); ≤3.2 and >2.6 low disease activity (LDA); ≤2.6 remission (REM) . In Biochemistry.laboratuary;electrochemiluminescence immunoassay method was used in the assesment of serum 25OHD3 sufficiency in adults. We evaluated Serum 25OHD3 level as; if Serum 25OHD3 30ng/ml, sufficiency. Results: Serum 25OHD3 levels were significantly lower in the study of RA patients, it was found that in the control group.