Romatoid artrit tanılı Türk hastalarda hastalık aktivitesi ve hasarını gösteren RAID indeksinin geçerliliği
Romatoid artrit tanılı türk hastalarda hastalık aktivitesi ve hasarını gösteren RAID indeksinin geçerliliği
  1. Tez No: 449098
  2. Yazar: DİLEK ÖZDEN ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFİ HANER DİRESKENELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ: Romatoid artrit (RA) toplumda % 0,5-1 oranında gözüken, immun disregulasyon ile ilişkili inflamatuar değişiklikler ile karakterize, sistemik, progresif, otoimmun, kronik bir bağ doku hastalığıdır. Hastaların izleminde kullanılan hasta kökenli sonuçlar, ilk değerlendirme ve uzun dönemde hekimin fizik muayenesi, radyolojik değerlendirme ve laboratuvar verileri kadar önemli ve predikte edici olarak düşünülmektedir. Son yıllarda otörler tarafında hastanın perspektifinin hastayı değerlendirmede önem kazandığı, ancak şu 3 hasta bazlı sonucun: ağrı, fonksiyon ve genel hasta değerlendirmesi, bunu yeterli ve uygun bir şekilde yansıtamadığı görüşü yaygınlaşmıştır. Bunun üzerine EULAR'ın desteği altında yapılan çalışmada hem pratikte, hem klinik çalışmalarda kullanabilmek üzere RA tanılı hastaların perspektifinden sağlık ve hastalık etkisinin beraber değerlendirildiği bir RA Hastalık Hasarı Skoru- RA Impact of Disease Score (RAID) oluşturulmuştur. Bu çalışmanın amacı toplumda görece sık görülen ve hayat kalitesini etkileyen Romatoid Artrit hastalığına sahip Türk hasta populasyonunda RAID indeksinin geçerliliğini değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Mayıs 2015 ve Ocak 2016 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Polikliniği'nde izlenen ve 2010 ACR/EULAR (Amerikan Romatoloji Derneği / Avrupa Romatoloji Derneği) Romatoid Artrit sınıflandırma kriterlerine göre tanı almış 207 RA hastası dahil edildi. RA hastalarının hastalık aktivite durumlari DAS-28 (Disease Activity Score- Hastalik Aktivite Skoru 28 eklem ile), VAS (Visual Analogue Scale- Vizuel Analog Skala) degerleri (Hasta-Patient (Pt) VAS, DoktorPhysician (Ph) VAS, Ağri-Pain VAS), HAQ (Health Assesment Questionnaire- Sağlık Değerlendirme anketi), SF-36 (Short Form 36 -Kısa Form 36) ve RAID ( Rhematoid Arthritis Impact of Disease - Romatoid Artrit Hastalik Hasari ) skorları bir sağlık personeli yardimi ile kaydedildi, hasta değerlendirmeleri ışığında, doktor muayenesi ile birlikte, bir doktor tarafından hesaplandı. Ayrıca hastaların sosyo-demografik özellikleri, tanı ve semptom süreleri, almış oldukları tedaviler, RA eklem dışı tutulumları ve ek hastalık bilgileri ve laboratuar incelemelerinden hemoglobin (Hgb) değeri, akut faz reaktanları (C-Reaktif Protein (CRP) ve Eritrosit Sedimentasyon Hızı- Erythrocyte Sedimentation Rate (ESR)), RF, Anti-CCP değerleri de iii birlikte kaydedildi. Hastalık aktivitesini gösteren skorlar, hastaların sosyo-demografik özellikleri, eklem dışı tutulum, ek hastalık ve tedavi durumlarına göre ayrılmış gruplarda T-test ile karşılaştırıldı. RAID'in hastalık aktivite ölçekleri ve yukarıda adı geçen diğer hasta kökenli ölçütler ile ilişkisini değerlendirmek için Pearson korelasyonu yapıldı. Normal dağılımın olmadığı grup analizlerinde non-parametrik Mann-Whitney U ve Spearman korelasyon testi kullanıldı. SONUÇ VE TARTIŞMA: Hastaların sosyo-demografik özelliklerine, eklem dışı tutulum ve ek hastalık durumlarına göre ayrılan gruplarda bakılan ve ayrıca diğer hastalık aktivite skorları ile yapılan korelasyon analizine göre, istatistiksel anlamda diğer hastalık aktivasyon skorları ile korele gözüken RAID skoru, yalnızca SF-36 MCS (SF-36 Mental Komponent Skoru) ile korele olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic systemic, progressive, autoimmune connective tissue disease which appears in 0.5 to 1% of population , that associated with immune dysregulation and characterized by inflammatory changes. Patient reported outcomes which used in patient follow-up is considered to be as so important and predictive in the initial assessment and long term, as the physician's physical examination, radiological and laboratory data. In recent years, the experts considered that the side of the patient's perspective is important in the evaluation of patients, but widespread opinion is that these 3 patient reported outcomes: pain, function and patient overall assessment; is not sufficient and properly reflects the situation. Because of that, RA impact of Disease Score(RAID) score, which shows us the perspective of health and disease impact has been established under the roof of EULAR to use in practice and in clinical trials and studies in patients with RA. The aim of this study is to assess the validity of the RAID index in Turkish population with rheumatoid arthritis, the disease relatively common in society, and that affects the quality of life of patient. MATERIALS AND METHODS: A total of 207 patients who has full filled the 2010 ACR/EULAR (American Association of Rheumatology/European Association for Rheumatology) classification criteria for rheumatoid arthritis and followed outpatient in the Rheumatology Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between May 2015 and June 2016. States of RA patients disease activity DAS28 (Disease Activity Score – 28 joints ) , VAS (Visual Analog scale), Pt-VAS (Patient-VAS), Ph-VAS (Physician-VAS), VAS (Pain-VAS) , HAQ (Health assessment questionnaire) , SF-36 (Short Form 36) and the RAID ( Rheumatoid Arthritis Impact of Disease ) scores recorded with the help of a healthcare staff, in the light of the evaluations by a patient, calculated along a doctor with physical examination. Furthermore, the patients ' socio-demographic characteristics , disease and symptom durations, treatments, nonjoint RA involvements, additional diseases and laboratory investigations hemoglobin (Hgb), acute phase reactants (C-reactive protein (CRP) and erythrocyte sedimentation rate-rate( ESR)), RF and anti-CCP values were recorded along with. Disease activity scores of the patients compared with v t-test according to groups defined by socio-demographic characteristics, non-joint involvement, additional disorder and treatment status. Pearson's correlation was performed to assess RAID's relationship with other disease activity indexes and other patient reported outcomes mentioned above. In not normally distributed groups we used Mann Whitney-U test and Spearman correlation test. RESULTS AND CONCLUSION: According to the analyses of disease activity scores between the groups based on patients socio-demographic characteristics, non-joint involvement, additional disease status , the RAID score seems to be in statistical sensible correlation with other disease activity scores. Only the SF-36 mental component has not been found to be correlated with. Except that, the DAS-28, VAS, Pt-VAS, Ph-VAS, HAQ, SF-36 physical component were found to be correlated with RAID.