Güreşçilerde kol ve önkol kaslarının maksimum kuvvet ve kassal dayanıklılığının galiştirilmesinin araştırılması
Maximum strength and muscular endurance development of upper arm and forearm muscules in wrestlers
  1. Tez No: 44910
  2. Yazar: HALUK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
117 ÖZET Bu çalışmanın amacı güreşçilerde üst kol ve önkol kaslarının maksimum kuvvet ve kassal dayanıklılığının geliştirilmesinin araştırılmasıdır. Ayrıca izotonik kuvvet antrenmanının vücut kompozisyonu izometrik, izotonik ve izokinetik kas kuvveti üzerine etkisinin araştırılması da amaçlanmıştır. 1993-1994 öğretim yılı sırasında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan serbest ve greko-romen stili Türkiye birincisi olmuş güreşçiler denek olarak seçilmiştir. Vücut kompozisyonu, izometrik, izotonik ve izokinetik kuvvet özelliklerini kapsayan parametreler bu çalışmanın amacı için hazırlık sezonunun başlangıcında ve sonunda test edilmiştir. İstatistiksel olarak pre-testte ve post-teste yapılan ölçümlerin karşılaştırılmasında i- testi analizleri kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçları 3 aylık izotonik kuvvet antrenmanının güreşçilerin izometrik, izotonik ve izokinetik kas kuvvetini attırdığını göstermiştir. Ayrıca deri kıvrımı kalınlıklarında ve vücut yağ yüzdesinde kuvvet antrenmanı sonucu istatistiksel anlamlı azalmalar bulunmuştur. Yine güreşçilerin sağ ve sol kol izometrik kuvvetleri farklı bulunmazken, izokinetik kuvvetleri anlamlı şekilde farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
118 SUMMARY The aim of this study is to investigate maximum strength and muscular endurance development of upper arm and forearm muscles in wrestlers. Also second purpose of this study is to determine effects isotonic strength training on body composition isometric, isotonic and isokinetic strength development of wrestlers. During academic year, of 1993-1994 wrestlers attending educating at department of Physical Education and Sports who have been champion in their weight classes in Turkish National Championship were used as subjects. Parameters including body composition, isometric, isotonic and isokinetic strength measurements were tested before and after preparatory period. Statistically, student-t test was used for comparison of pre and post-test results. The results of this study showed that three months isotonic strength training result in increase at isometric, isotonic and isokinetic muscular strength of wrestlers. Furthermore, asignificant decreases were observed in skinfold thickness and percent body fat of mean values after strength, training. While there was no significant difference between left and right arm isometric strength of wrestlers, their isokinetic strength measurements were statistically found different.