Cimnastik sporunun yarışmacı cimnastikçilerin benlik saygısı üzerine etkisi
Effects of gymnastic on self-esteem of elite gymnasts aged 12-18 years
- Tez No: 44909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı 12-18 yaş grubu elit cimnastikçilerin ben lik saygılarının belirlenmesi ve spor yapmayanlarla karşılaştırılmas ıdır. Çalışmaya toplam 196 sporcu ve öğrenci dört grup (cimnastikçi kız n = 55, cimnastikçi erkek n= 32, kontrol kız n = 54, kontrol erkek n = 55) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan grupların yaş ortalaması X = 14.4 ± 1.5 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan gruplara Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Alma Formu uygulanmıştır. istatistiksel analizler Khe kare, Kruskal-Wallis testleri ile ya pılmıştır. Benlik saygısı cimnastikçi gruplarda daha yüksek gözlenmiş, fakat kontrol grupları ile aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamış tır. Kız ve erkek cimnastikçilerin spor yapma yıllan arttıkça benlik saygılarının yükseldiği belirlenmiştir. Cimnastikçi grupların kendilik kavramı sürekliliği daha yüksektir (p < 0,05). Yarışmacı erkek cimnas tikçilerin milli erkek, milli kız ve yarışmacı kız cimnastikçilere oranla daha düşük benlik saygısına sahip oldukları tespit edilmiştir. Yarışma cı erkek cimnastikçilerin eleştiriye daha duyarlı depresif duygulanımın daha yüksek ve psikosomatik belirtilerin daha fazla olduğu belirlen miştir (p < 0,05). Milli kız ve erkek cimnastikçilerde ana-baba ilgisi da ha yüksek bulunmuştur (p < 0,01). Erkek grupların ve cimnastikçi mil li kızların diğer kız gruplarına göre baba ile ilişkilerinin daha iyi oldu ğu belirlenmiştir (p < 0,01). Milli cimnastikçi kız ve erkek sporcularda psişik izolasyon araştırmaya katılan diğer gruplara göre daha düşük tespit edilmiştir (P < 0,01).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess self-esteem of elite gymnasts and to compare with untrained subjects aged 12-18 years. A total of 196 subjects (female gymnasts group n = 55, male gymnasts group n = 32, female control group n = 54, male control group n = 55) were voluntarily participated in this study. Mean age of groups participated in the study was 14.4 ± 1.5 ye ars. Rosenberg Self-esteem Scale and Socio-Demographic informati on form were applied on subjects. Statistical analysis were done by using khe Square and Erus- kal-Wallis tests. Although higher self-esteem scores were observed in elite gymnasts than control groups, statistically there were no differences between groups. Increasing self-esteem of male and female gymnasts was highly depends on increasing the duration of participation in sports. Continuity of self concept of gymnasts groups was higher than control groups (p < 0,05). Sensitivity to critiscism, depressive affect and pschosomatic symptoms of competitive male gymnasts were higher than control groups (p < 0,05). Parental interests of male groups and national female gymansts were higher than other female groups (p < 0,01). Psychic isolation of national male and female gymnasts were lower than other groups participated in this study(P < 0,01)