Pliometrik antrenmanın 14-15 yaş grubu basketbolcuların dikey sıçraması ile, bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
Effects of plyometric training on vertical jump performance with some physiological and physical parameters of basketball players aged 14-15 years
  1. Tez No: 44911
  2. Yazar: İBRAHİM CİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
84 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı; 8 haftalık pliometrik antrenma nın 14-15 yaş grubu basketbolcuların dikey sıçrama performanslarına ve bazı fizyolojik ve fiziksel parametreleri üze rindeki etkisini tespit etmektir. Çalışmaya PTT Spor Kulü bünde 3 yıldır basketbol oynayan 32 basketbolcu gönüllü olarak katıldılar. Denekler kontrol grubu (n=16) ve deney grubu (n=16) olarak iki gruba ayrıldılar. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik parametreleri standardize edilmiş alan ve labo ratuvar testleri ile belirlendi. Deney grubu 8 hafta süre ile haftada 3 gün teknik antrenmandan önce pliometrik egzersizleri yaptılar. Kontrol grubu ise haftada 3 gün sadece tek nik antrenman yaptılar. 8 hafta sonunda her iki grubun ant renman sonrası ölçümleri yapıldı. Deneklerden elde edilen verilerin istatistiksel analizi t-testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
86 7. SUMMARY The purpose of this study was to assess effects of 8 weeks plyometric training program on vertical jump performance and some physiological and physical parameters of basketball players aged 14-15 years. Subjects were 32 basketball players who have played for 3 years in PTT Sports Club. Subjects were randomly categorized into control (n=16) and experiment (n=16) groups. Subject's physical and physiological parameters were measured by using standardized field and laboratory tests before training program. Experiment group performed plyometric activity before technical training three times a week for eight weeks. Control group participated only intechnical training tree times a week.