Daily life objects, interaction of cultures and the selected Izmir homes
Gündelik yaşam nesneleri, kültür etkileşimleri ve seçilmiş İzmir evleri
- Tez No: 449128
- Danışmanlar: DR. NİLÜFER TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tasarım kavramı, kültürel aktarım bağlamında küreselleşmenin araçlarından biridir. Evsel gündelik yaşam maddi kültür etkileşimlerini incelemek için uygun yerleri, eylemleri ve nesneleri sağlar. Nesneler, değerleri ve anlamları ile birlikte gündelik yaşam eylemleri ve maddi çevremizi inşa etmektedir. Bu araştırma kültür konusunu; kullanıcılar, nesneler ve pratiklerle ilişkili olarak tartışmaktadır. İzmir evleri üzerinden, mutfak ve salon mekanlarına odaklanarak kültürel kod taşıyan tasarım nesnelerini incelemektedir. Bu çalışma gündelik yaşam nesneleri ve kullanıcılarının arasındaki etkileşim müzakeresini ön plana çıkarır. Bu müzakere işlemi, kullanıcıların objeleri günlük yaşamlarına dahil edip etmemek için kullandıkları; reddetme, Kabul etme ve direnme yaklaşımlarını inceler. Bu nesnelerin değerleri, kültürel bağlamdaki günlük kullanım süreçleri ve davranışlarına göre belirlenir. Bu çalışmanın ana konusu, nesnelerin küresel bağlamdaki kültürel açıdan değerlerini anlamaktır.
Özet (Çeviri)
The notion of design is one of the tools of globalization in the context of transferring cultures. Domestic daily life provides appropriate objects and related practices in order to examine material culture interactions. The values and the meanings of objects in relevance of daily life activities and practices collaboratively construct our material environment. This research discusses the issue of culture at the interactions of users, objects and practices. The research explores designed objects that bring cultural codes in kitchens and living rooms of selected Izmir homes. The study emphasizes that the negotiation at the interaction of daily life objects and users. The negotiation records that the objects are interpreted in daily life through the behaviours or reflections such as ignoring, accepting and resisting. The values of objects are studied in relevance of daily practices and usage processes in the cultural context. The main issue of study is to understand the values of the objects within the cultural perspective in the globalization context.