Dynamic analysis of bolted joints under axial and transverse loads
Eksenel ve yanal yükler altındaki cıvatalı bağlantıların dinamik analizi
- Tez No: 449160
 - Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bağlantı elemanları kullanım ömürleri boyunca çok sayıda tekrarlı titreşime maruza kalırlar. Bu durum bağlantı elemanlarında kendi kendine gevşeme durumuna sebep olur. Bu çalışmada, cıvatalı bağlantıların kendi kendine gevşeme problemi için özgün bağıntılar türetilmiştir. Ucunda yanal kuvvet ve eğilme momenti olan çeki altındaki ankastere kirişin diferansiyel denkleminin çözümü ile yanal yerdeğiştirmeden dolayı cıvata eksenindeki yanal yerdeğiştirme dağılımı elde edilmiştir. Böylece, cıvata eksenindeki yanal yerdeğiştirme dağılımı kullanılarak birbirine geçmiş tüm vida dişlerindeki radyal kaymalar bulunmuştur. Son olarak, kademeli çevresel yerdeğiştirmeden dolayı cıvatalı bağlantının gevşemesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout their lifetime, fasteners are exposed to a large number of repeated vibrations which cause self-loosening. This situation causes security problem for bolted joints. In this study, novel self-loosening formulations are derived for bolted joints. By using the solution of the differential equation of a tensioned cantilever beam under the lateral tip load and bending moment, transverse displacement distribution along the bolt axis due to the transverse excitation is obtained. Therefore, radial slip amplitudes of the all engaged threads are found by using transverse displacement distribution along the bolt axis. Finally, loosening of bolted joint due to progressive circumferential displacement is discussed.