Tekirdağ koşullarında ceviz ağaçlarının su tüketiminin belirlenmesi
Determination of walnut trees evapotranspiration under Tekirdag conditions
- Tez No: 449182
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tekirdağ koşullarında farklı sulama suyu uygulamalarının ceviz ağaçlarının bitki su tüketime etkilerinin araştırıldığı çalışma, 2014 ve 2015 yıllarında yürütülmüştür. Araştırmada, 7 gün sulama aralığında A sınıfı buharlaşma kabından ölçülen buharlaşma değerlerinin % 50, 75 ve 100' ünün uygulandığı üç farklı sulama suyu uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk yılında tüm deneme konularına 8 kez sulama uygulaması ile birlikte 58.30 ile 116.59 mm arasında sulama suyu uygulanırken, denemenin ikinci yılında ise 15 kez sulama uygulaması ile 95.26 ile 190.47 mm sulama suyu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, deneme konularında ölçüm periyodu boyunca ölçülen bitki su tüketimi değerleri 2014 yılında 264.41 ile 304.77 mm, 2015 yılında ise 346.49 ile 418.76 mm arasında uygulanan sulama suyu miktarlarına bağlı olarak değişmiştir. FAO 56-PM eşitliği ile hesaplanan referens bitki su tüketimi değerleri (ET0), 2014 yılında 4.42 ile 4.96 mm/gün arasında, 2015 yılında 3.29 ile 5.71 mm/gün arasında değişmiştir. Tekirdağ koşullarında badem ağaçlarının bitki katsayısı (kc) değerleri ortalama olarak Haziran ayı için 0.79, Temmuz ayı için 0.96, Ağustos ayı için 0.73 ve Eylül ayı için 0.63 olarak bulunmuştur. Araştırmada ayrıca farklı sulama suyu uygulamalarının ceviz ağaçlarının vegetatif gelişme parametrelerine olan etkisi de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study on the effects of different irrigation practices walnut trees plant water consumption in 2014 and in 2015 was carried out in Tekirdag conditions. The three different irrigation water amounts under 7 days interval applied based on a ratio of Class A pan evaporation as 50, 75 and 100 % were created in the research. In the first year of the study all treatments when applying irrigation water to 8 times between 58.30 and 116.59 mm with irrigation application, the trial in the second year and 15 times of 95.26 and 190.47 mm of irrigation water irrigation was applied. As a result of this study, the seasonal evapotranspiration in the treatments during the measurement period varied from 264.41 and 304.77 mm in 2014 and from 346.49 and 418.76 mm in 2015 depend on irrigation water applied. The reference evapotranspiration (ET0) calculated with FAO 56-PM equation ranged from 4.42 to 4.96 mm day-1 in 2014 and from 3.29 to 5.71 mm day-1. The crop coefficient (kc) under Tekirdag conditions was averagely calculated as 0.79 for June, 0.96 for July, 0.73 for August and 0.63 for September. The effect of the vegetative growth parameters of walnut trees of different irrigation practices was also examined.