Farklı kökenli çörek otu (Nigella sativa L.) genotiplerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of different originated blackcumin (Nigella sativa L.) genotypes
  1. Tez No: 737884
  2. Yazar: EYYÜP ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Siirt ekolojik koşullarında bazı çörek otu (Nigella sativa L.) genotiplerinin verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma; Siirt Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Arazisi'nde 2020-2021 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırmada Çameli çeşidi ile 9 farklı çörek otu genotipleri (Nigella sativa L.) bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada tarla denemesi, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada; çıkış süresi, % 50 çiçeklenme gün sayısı, vejetasyon süresi, bitki boyu, dal sayısı, bitkide kapsül sayısı, kapsülde tohum sayısı, bitki başına tohum verimi, biyolojik verim, tohum verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı, sabit yağ oranı, sabit yağ verimi, gibi tarımsal özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine seed yield and quality characteristics of some black cumin (Nigella sativa L.) genotypes in Siirt ecological conditions. The research was conducted during 2020-2021 growing seasons in Siirt University, Agricultural Faculty, Research and Application Land. Çameli cultivar and 9 different black cumin (Nigella sativa L.) genotypes were used in the study. In the research field experiment was established as randomized complete block experimental design with four replicates. The study was investigated agricultural properties such as emergence time, % 50 flowering period, vegetation period, plant height, branch number, number of capsule per plant, number of seed per capsule, seed yield per plant, biological yield, seed yield, harvest index, thousand seed weight, fatty oil ratio, fatty oil yield.