Tıbbi ilaçlar ve kişisel bakım ürünlerinin (PPCPs), farklı buğday çeşitlerinde (Triticum aestivum L.) mineral element alımı üzerine etkileri
Effects of pharmaceuticals and personal care products on mineral uptake in different wheat varieties (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 542517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETEM OSMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma ile günümüzde sıklıkla tüketilen Acetaminophen ve Gemfibrozil ilaç etken maddelerinin Ahmetağa, Cemre ve Michelangelo buğday varyeteleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan toprağa, 50 mg, 100 mg, 250 mg olmak üzere üç farklı konsantrasyonda Acetaminophen ve Gemfibrozil karıştırılmıştır. İlaç etken maddesi ile karıştırılmış 650 g toprağın üzerine buğday varyetelerinden 7 g tohum ekilmiş ve üzeri 100 g toprak ile kaplanmıştır. Tarla kapasitesine uygun olarak buğdayların sulaması belirli aralıklarla yapılmıştır. Buğdaylar, 15. günün sonunda hasat edilmiştir. Hasat edilen örnekler, ön işlemlerden geçirildikten sonra mineral element konsantrasyonları ICP-OES' te belirlenmiştir. Kontrol örnekleri ile farklı konsantrasyonlarda yetiştirilen örnekler arasındaki ilişki %95 güven aralığında istatistiksel olarak değerlendirilmiş olup anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Çalışmada, Acetaminophen ve Gemfibrozil uygulanan örneklerde konsantrasyon artışına bağlı olarak kontrol grubu ile karşılaştırıldığında buğdayların mineral element alımında azalma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of active pharmaceutical ingredients such as acetaminophen and gemfibrozil, which are often consumed today, on Ahmetağa, Cemre and Michelangelo wheat varieties have been researched. 50 mg, 100 mg and 250 mg of acetaminophen and gemfibrozil with these three concentrations were added to the soil used in the study. 7 g of seed of wheat varieties was planted on 650 g of soil which was mixed with active pharmaceutical ingredient and then it was covered with 100 g of soil. The watering process was performed periodically in accordance with the field capacity. Wheat was harvested at the end of the 15th day. After the harvested samples had been pretreated, mineral element concentrations were determined on ICP-OES. The relationship between the control samples and samples grown at different concentration was statically evaluated at 95% confidence interval and it was determined that there was significant differences. In this study, when the samples treated with acetaminophen and gemfibrozil are compared to control group, it is observed that there has been a decrease in the mineral element uptake of wheat based on the concentration increase.