Harşit Vadisi ve örümcek ormanlarının (Türkiye) trombidioid akar (Acari:Trombidioidea) faunası
Trombidioid mite (Acari:Trombidioidea) fauna of Harsit Valley and orumcek forests (Turkey)
- Tez No: 449215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SEVSAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada Harşit Vadisi ve Örümcek Ormanları'ndan toplanan trombidioid akarlar değerlendirildi. 5 familyaya ait 39 tür ayırt edildi ve tanımlandı. Bu türlerden; Milandanielia harsitensis Adil and Sevsay, 2015, Camerotrombidium orhanermani sp. nov., Campylothrombium unicellularium sp. nov., Allothrombium minimum sp. nov., Podothrombium azizsancari sp. nov., bilim dünyası için; Dactylothrombium pulcherrimum (Haller, 1882), Echinothrombium spinosum (Canestrini, 1885), Microtrombidium pusillum (Hermann, 1804), Platytrombidium fasciatum (C. L. Koch, 1836), Valgothrombium longipes Franke, 1942, Allothrombium incarnatum Oudemans, 1905, Dolichothrombium longulum Willmann, 1950, Podothrombium spinosum Feider, 1955, P. strandi Berlese, 1910, P. hispanicum Robaux, 1967, Diplothrombium longipalpe (Berlese, 1887), D.wittei Wohltmann vd., 2004, Johnstoniana errans (Johnston, 1852), J. parva Wendt, Wohltmann, Eggers and Otto, 1994, J.rapax Wendt and Eggers, 1994 ve Rhinothrombium inopinum Hull, 1918 Türkiye faunası için yeni kayıttır. Ayrıca Podothrombium hispanicum Robaux, 1967 larvası ilk kez bu çalışmada tanımlandı. Atractothrombium sylvaticum (C. L.Koch, 1835), Empitrombium makolae Sevsay and Karakurt, 2013, Eutrombidium locustarum (Walsh, 1866), Enemothrombium bifoliosum (Canestrini, 1884), Valgothrombium major (Halbert, 1920), V. valgum (George, 1909), Trombidium brevimanum (Berlese, 1910), T. geniculatum (Feider, 1955), T. holosericeum (Linnaeus, 1758), T. latum C. L. Koch, 1837, T. mediterraneum (Berlese, 1910), Allothrombium fuliginosum (Hermann, 1804), A. molliculum (C. L. Koch, 1837), Paratrombium insulare (Berlese, 1910), Podothrombium filipes (C. L. Koch, 1837), P. macrocarpum Berlese, 1910, Hirstithrombium noemiae Feider, 1955 ve Johnstoniana eximia (Berlese, 1910) araştırma alanı için yeni kayıttır. Bilim dünyası için yeni tür ve Türkiye faunası için yeni kayıt olan türlerin tanımları yapılmış, çeşitli organların şekilleri çizilmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Ayrıca çalışma alanından ilk kez bulunan türlerin tanımları yapılmış, Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the trombidioid mites collected from Harsit Valley and Örümcek Forests has been evaluated. 39 species belonging to 5 families were identified. Of these, Milandanielia harsitensis Adil and Sevsay, 2015, Camerotrombidium orhanermani sp. nov., Campylothrombium unicellularium sp. nov., Allothrombium minimum sp. nov., Podothrombium azizsancari sp. nov. are new for world fauna; Dactylothrombium pulcherrimum (Haller, 1882), Echinothrombium spinosum (Canestrini, 1885), Microtrombidium pusillum (Hermann, 1804), Platytrombidium fasciatum (C. L. Koch, 1836), Valgothrombium longipes Franke, 1942, Allothrombium incarnatum Oudemans, 1905, Dolichothrombium longulum Willmann, 1950, Podothrombium spinosum Feider, 1955, P. strandi Berlese, 1910, P. hispanicum Robaux, 1967, Diplothrombium longipalpe (Berlese, 1887), D. wittei Wohltmann vd., 2004, Johnstoniana errans (Johnston, 1852), J. parva Wendt, Wohltmann, Eggers ve Otto, 1994, J. rapax Wendt ve Eggers, 1994 and Rhinothrombium inopinum Hull, 1918 are new record for the Turkish fauna. Also in this study, larva of Podothrombium hispanicum Robaux, 1967 described for the first time. Atractothrombium sylvaticum (C. L.Koch, 1835), Empitrombium makolae Sevsay ve Karakurt, 2013, Eutrombidium locustarum (Walsh, 1866), Enemothrombium bifoliosum (Canestrini, 1884), Valgothrombium major (Halbert, 1920), V. valgum (George, 1909), Trombidium brevimanum (Berlese, 1910), T. geniculatum (Feider, 1955), T. holosericeum (Linnaeus, 1758), T. latum C. L. Koch, 1837, T. mediterraneum (Berlese, 1910), Allothrombium fuliginosum (Hermann, 1804), A. molliculum (C. L. Koch, 1837), Paratrombium insulare (Berlese, 1910), Podothrombium filipes (C. L. Koch, 1837), P. macrocarpum Berlese, 1910, Hirstithrombium noemiae Feider, 1955 and Johnstoniana eximia (Berlese, 1910) are new record for the Harşit Valley. It is defined as new species for science world and new records of species for Turkey fauna, given the drawings of various organs and their distrubution in the world. Also, made definitions of species found for the first time form working area, distrubition in Turkey and in the world is given.