Bazı orkidelerin rizosferinden bitki gelişimini arttırıcı bakterilerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of plant growth promoting bacteria from the rhizosphere of some orchids
  1. Tez No: 449269
  2. Yazar: HİLAL ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Samsun ve civarından Anacamptis pyramidalis (L.) Rich., Himantoglossum caprinum (M.Bieb.) Spreng., Limodorum abortivum L. Swartz, Platanthera bifolia (L.) L.C.Rich., Serapias vomeracea (Burm.f.) Briq., Spiranthes spiralis (L.) Chevall., Ophrys apifera Huds., Ophrys sphegodes Mill., Orchis coriophora L., Orchis laxiflora LAM, Orchis provincialis Balb. ex Lam.& DC., Orchis tridentata Scop. türlerine ait örnekler toplanmıştır. Orkidelerin rizosferinden izole edilen bakteriler ACC deaminaz aktivitesi, indol-3-asetik asit üretme, fosfatı çözünür hale getirme ve siderofor oluşumu özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Yapılan testler sonucunda 111 bakteri izolatından 65'inin fosfatı çözdüğü, 32'sinin ACC deaminaz aktivitesi gösterdiği, 83'ünün indol asetik asit ürettiği, 17 izolattan 10'unun siderofor oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu özellikleri gösteren 17 bakteri izolatı PGPR (Bitki Gelişimini Arttırıcı Rizobakteri) adayı olarak kabul edilmiştir. 16S rDNA dizi analizi sonuçlarına göre bu 17 bakterinin Acinetobacter, Bacillus, Lysinibacillus, Paenibacillus, Pseudomonas, Rhizobium (Agrobacterium) ve Stenotrophomonas cinslerine ait olabileceği belirlenmiştir. Orkidelerden izole edilen bakterilerin PGPR özelliklerinin belirlendiği ve karakterizasyonlarının moleküler yöntemlerle yapıldığı bu çalışma hem ülkemiz hem de dünya için ilk olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Orchid plants belonging to the species of Anacamptis pyramidalis (L.) Rich., Himantoglossum caprinum (M.Bieb.) Spreng., Limodorum abortivum L. Swartz, Platanthera bifolia (L.) L.C.Rich., Serapias vomeracea (Burm.f.) Briq., Spiranthes spiralis (L.) Chevall., Ophrys apifera Huds., Ophrys sphegodes Mill., Orchis coriophora L., Orchis laxiflora LAM, Orchis provincialis Balb. ex Lam.& DC., Orchis tridentata Scop. species were collected from the Samsun regions. Bacteria isolated from the rhizosphere of orchids were tested for phosphate solubilisation efficiency, indole-3-acetic acid production, ACC deaminase activity and siderophore production traits. As a result of the tests, 65 of 111 bacterial isolates were able to solubilize phosphate, 32 isolates having ACC deaminase activity, 83 isolates producing indole acetic acid and 10 isolates produced siderophores. 17 bacterial isolates indicating these properties was accepted as candidate for PGPR (Plant Growth Promoting Rhizobacteria). According to 16S rDNA sequencing analysis, 17 isolates were identified as belonging to the genera Acinetobacter, Bacillus, Lysinibacillus, Paenibacillus, Pseudomonas, Rhizobium (Agrobacterium) and Stenotrophomonas. This study in which PGPR properties of bacteria isolated from orchids are determined and their characterization is done by molecular methods, is the first for both Turkey and the world.