Bazı endemik Marrubium L. (Lamiaceae) taksonları üzerinde morfolojik, mikromorfolojik ve anatomik bir araştırma
A morphological, micromorphological and anatomical investigation on some endemic taxa of Marrubium L. (Lamiaceae)
- Tez No: 449281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAKİRE TÜLAY AYTAŞ AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Marrubium L. (Lamiaceae) cinsine ait 4 tür (M. globosum subsp. globosum, M. cephalanthum, M. trachyticum ve M. heteredon) anatomik, morfolojik ve mikromorfolojik yönden incelenmiştir. Türlerin tüm morfolojik özellikleri incelenerek, kantitatif olanların ölçümleri alınmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye Florası ile karşılaştırılmış ve ilave bilgiler elde edilmiştir. Türlerin gövde, yaprak, kaliks ve nutlet örneklerinin mikromorfolojik özelliklerinin incelenmesi sonucu, taksonlar arasında bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Mikromorfolojik çalışmalar yaprak, gövde ve kaliks üzerinde bulunan örtü tüylerinin yoğunluk bakımından önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Anatomik araştırmalar, her taksona ait örneklerin kök, gövde ve yapraklarından alınan enine kesitler ve ayrıca yaprak yüzeysel kesitleri üzerinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçların, Marrubium cinsinin genel anatomik yapısını yansıttığı görülmüş, bununla beraber, bazı farklılıklar da tespit edilmiştir. Türlerin anatomik özellikleri karşılaştırılarak, aralarındaki farklılıklar ortaya konulmuştur. Kökte trake çapı ve öz kolları türler arasında farklılık göstermektedir. Türlerin gövdeleri üzerinde yapılan anatomik incelemeler sonucu M. heterodon'un gövde korteks tabakasının hemen altında bulunan parankima tabakasının diğer türlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Diğer türlerde daha oval hücrelerden oluşan parankima tabakası hücreleri bu türde köşeli hücrelerden meydana gelmektedir. Yaprak anatomisi türler arasında benzerlik göstermekle beraber incelenen tüm türlerde bifasiyel mezofile sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In this study, four species of Marrubium L. (Lamiaceae) (M. globosum subsp. globosum, M. cephalanthum, M. trachyticum and M. heterodon) were investigated by view of morphology, micromorphology and anatomy. All morphological characters of species were examined and the quantitative ones were measured. The findings were compared with Flora of Turkey and the additional information was obtained. Some differences between taxa were determined with the investigation of micromorphological characters of stem, leaf, calyx and nutlet. Micromorphological studies determined that surface trichomes on these organs showed important differences in density. Anatomical studies were made on cross sections of the root, stem and leaf and the surface sections of leaf. The obtained results exhibited the general anatomical structure of Marrubium genus. In additional, some differences were determined. The anatomical characters of species were compared with each other and the differences among species were determined. The presence of trachea diameter and pith rays in the root varied between species. Some differences between investigated genus were determined with the investigation of stem anatomy. Parenchyma layer which consists of elongated in cortex layer of stem of M. heterodon is distinguishing character. Although cells of parenchyma layer cells is more ovall in other genus whereas these layer consists of angular cells in M. heterodon. Leaf anatomy is similar in all investigated species, and leaf have bifacial mesophyll.